Slovo 'uprchlíci' podle německých expertů nejvíce vystihuje rok 2015

Německým slovem roku 2015 jsou uprchlíci, německy Flüchtlinge. Tento výraz podle expertů Společnosti německého jazyka ve Wiesbadenu letos nejvíce doprovázel a ovlivňoval společnost. Nejvýznamnější slova se vybírají pravidelně od roku 1977.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlna uprchlíků se blíží k hraničnímu přechodu Hegyeshalom

Vlna uprchlíků se blíží k hraničnímu přechodu Hegyeshalom | Foto: Honza Ptáček | Zdroj: Český rozhlas

Uprchlická krize je hlavním tématem letošního roku, a to nejen v Německu, ale i v celé Evropě. O uprchlících, německy Flüchtlinge, se proto hodně mluvilo.

„Uprchlická krize přináší nejen do německé společnosti velké napětí. To byl ten hlavní důvod, proč se výraz uprchlíci stal německým slovem roku,“ popsal zpravodaj Českého rozhlasu v Německu Pavel Polák.

Na druhé místo zařadili experti Společnosti německého jazyka ve Wiesbadenu spojení Je suis Charlie, tedy v překladu Já jsem Charlie. Tento slogan lidé na celém světě používali jako symbol solidarity po lednovém teroristickém útoku na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo v Paříži.

Na třetím místě skončilo spojení dvou anglických slov Grexit, tedy Greek a exit. Označuje se tak možný odchod Řecka z eurozóny a používal se ve spojení s řeckou krizí.

„Je docela zajímavé se na ten seznam slov koukat, protože tak nějak vystihuje celý letošní rok,“ dodál Polák.

Do první desítky vybraných slov se dostaly i termíny spojené s několika skandály v Německu. Je mezi nimi například i podvodný motor (Mogel-Motor). Spojení slov se týkalo automobilky Volkswagen, která některé své vozy vybavila softwarem umožňujícím manipulaci s údaji o emisích oxidů dusíku.

Ve výběru je také spojení švindlované mistrovství světa (Schummel-WM), který odkazuje na podezření, že Německu pomohla k získání pořadatelství fotbalového mistrovství světa v roce 2006 korupce.

Loni se na první místo dostal výraz Lichtgrenze, tedy světelná hranice. Nazývala se tak světelná instalace v Berlíně, která vznikla u příležitosti 25. výročí pádu Berlínské zdi a připomínala někdejší rozdělení města.

Pavel Polák, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme