Sledujte výstup na nejvyšší horu minutu po minutě. Slavná norská televize přichází s dalším přenosem

Norská veřejnoprávní televize NRK ve čtvrtek přišla s dalším „pomalým přenosem“. Tentokrát krok za krokem zachycuje výstup na nejvyšší norskou horu Galdhöpiggen, který podnikne tým televizních reportérů společně se skupinou dobrovolníků. Podle předpokladů stoupání potrvá sedm hodin.

Oslo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přímý přenos můžete sledovat přímo na NRK2
Přímý přenos můžete sledovat přímo na NRK2

V minulosti už televize odvysílala například dvanáctihodinový pohled na hořící oheň, přímý přenos z osmihodinového pletení tradičního norského svetru, sedm hodin cesty vlakem po trati bergenské železnice, nebo 134hodinové dobrodružství plavby oblíbené výletní lodi při norském pobřeží.

Experti i školáci

Přestože je Galdhöpiggen se svými 2469 metry nejvyšším vrcholem Norska, výstup na něj není nijak zvlášť dlouhý či náročný. Expedice, která začne na horské chatě Juvasshytta (1841 metrů nad mořem) v 9:30 hodin, se tak zúčastní i dvě skupiny školáků.

Součástí výpravy bude také řada expertů, kteří budou během cesty diváky seznamovat s historií a etnografií kraje, počátky pěší turistiky, rostlinami a živočichy či s archeologickými nálezy z místních ledovců.

Mount Everest zřejmě přišel o slavný Hillaryho schod. Výstup na něj to může výrazně změnit

Číst článek

„Mnoho Norů na vrcholu Galdhöpiggenu bylo a ještě větší počet dalších by se tam rád podíval. Nyní budou mít možnost cestu na vrchol sledovat minutu po minutě na svých obrazovkách,“ prohlásil vedoucí projektu Ivar Arne Nordrum.

Nordrum doufá, že bude ve čtvrtek příznivé počasí, aby si diváci mohli vychutnat fantastické výhledy na skalnaté hory a ledovce pohoří Jotunheimen, které túra na Galdhöpiggen nabízí.

Právě norská NRK stála u zrodu konceptu pomalé televize, který po úspěchu jejích pořadů převzaly i vysílací stanice v dalších zemích.

Fenomén slow TV

V roce 2009 Norové sedm hodin sledovali malebnou cestu vlaku po 371kilometrové trati bergenské železnice a v červnu 2011 pak 134hodinové dobrodružství plavby oblíbené výletní lodi mířící z druhého největšího norského města Bergenu podél západonorského pobřeží daleko za polární kruh do severonorského města Kirkenes.

V únoru 2013 si pak vyznavači tohoto druhu zábavy mohli užít dvanáctihodinový pohled na hořící oheň, který doprovázela hudba, poezie i rady odborníků týkající se kupříkladu skladování či sekání dříví. Pořad si tehdy naladil takřka milion lidí, tedy pětina obyvatel Norska.

A téhož roku se Norové v přímém přenosu pokusili překonat rekord v pletení svetru Australanů, kterým se v roce 2004 podařilo dokončit svetr za čtyři hodiny 51 minut. Za tento časový úsek museli zvládnout ostříhat ovci, zpracovat vlnu a svetr uplést. Norští pletaři nakonec neuspěli.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme