Slyšení eurokomisařů před poslanci mají narušit protesty

Utváření nové Evropské komise vstupuje do rozhodující fáze. Dnešní vystoupení kandidátů na eurokomisaře před poslanci Evropského parlamentu by ale nemusela začít hladce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament ve Štrasburku. | Foto: Fotoservis Evropského parlamentu

Odbory zastupující zaměstnance Parlamentu vyhlásily protestní akce na podporu dodržení právně garantované valorizace jejich platů. Tu se Rada členských zemí rozhodla vzhledem k panující hospodářské krizi snížit.

Odbory zaměstnanců Evropského parlamentu pohrozily zablokováním slyšení eurokomisařů. Není jasné, jestli chtějí protestovat přímo v jednacích sálech, nebo o sobě dát vědět jinak.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Českého rozhlasu v Bruselu Pavel Novák mluví o nadcházejícím grilování eurokomisařů

Chtějí upozornit na to, že jim pracovní řád schválený členskými zeměmi před 6 lety letos zaručuje zvýšení jejich platů o necelá 4 %. Rada Unie se ale rozhodla přiznat jim jen poloviční nárůst. Odůvodňuje to těžkou hospodářskou situací.

Evropská komise kvůli tomu už členské země zažalovala u Evropského soudního dvora. Odbory brání své zaměstnance tím, že jim nejde o malé zvýšení platů, ale o dodržení dohod. Příště by si totiž podle nich mohly členské státy chtít svévolně přizpůsobit nějakou jinou část pravidel.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme