Slzy a smutek ve fialovém. Stovky Američanů uctily zavražděnou ženu z Charlottesvillu

Muž ve fialové košili a kravatě má na sobě fialovou nálepku na počest Heather Heyerové zavražděné při víkendové protirasistické demonstraci v Charlottesville | Zdroj: ČTK/AP

Stovky Američanů ve středu přišly uctít památku Heather Heyerové zavražděné při víkendové protirasistické demonstraci v Charlottesville. Na tryznu v místním divadle dorazil i starosta města a někteří z lidí zraněných při sobotním útoku bělošského radikála. Obřad byl laděn do fialové, oblíbené barvy Heyerové.

Charlottesville Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tisícovka míst v divadle Paramount Theatre v centru jindy poklidného univerzitního města se zaplnila lidmi. Přišli vyjádřit obdiv dvaatřicetileté Heather Heyerové a zároveň odsoudit rasové násilí, jehož se stala obětí.

Slzy a smutek ve fialovém. Stovky Američanů uctily zavražděnou ženu v Charlottesvillu | Zdroj: Reuters

„Chtěli zabít mé dítě, aby ji umlčeli. A víte co? Jen jste ji posílili,“ řekla podle agentury Reuters její matka Susan Broová. A dodala, že oblíbený facebookový příspěvek její dcery byl: Pokud nejste pobouřeni, nedáváte pozor.

„Ona dávala pozor a přiměla mnohé z nás, abychom také dávali pozor,“ podotkla. „Chci, aby se tohle rozšířilo. Nechci, aby to zemřelo. Tohle je jen začátek Heatherčina odkazu,“ doplnila Broová.

Tryznu doprovodily fotografie ze života Heyerové promítané na velkém plátně a před divadlem hrála hudba její oblíbené písně.

'Plakala za spravedlnost, zemřela jako hrdinka.' Heather Heyerová, oběť zabijáka z Charlottesville

Číst článek

„Chtěla respekt pro všechny. V naší rodině byli důležití všichni, a to do sebe vstřebala opravdu dobře," řekl podle listu USA Today během obřadu dědeček mladé obhájkyně práv menšin Elwood Shrader.

Heyerová zemřela poté, co do ní najel vůz bělošského radikála během sobotního protestu v Charlottesville, kde byla v davu odpůrců rasistického pochodu. Auto řízené dvacetiletým mladíkem Jamesem Alexem Fieldsem, který čelí obvinění z vraždy, zranilo dalších 19 lidí.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme