Touha po penězích a výjimečná naivita. S reportérem Smatanou o příběhu českého penzisty-pašeráka

Lenka Kabrhelová mluví s reportérem Radiožurnálu Ľubomírem Smatanou

Přehrát

00:00 / 00:00

4. 12. 2019 | Praha

Radiožurnálu se podařilo spojit s českým penzistou, který si v Hongkongu odpykává dlouholetý trest vězení za pašování drog. Vladimíra Švece zadrželi se zásilkou kokainu na hongkongském letišti v roce 2016. Podle zjištění reportéra Ľubomíra Smatany naletěl na takzvané podvodné e-maily. Jaké jsou detaily Švecova příběhu? A existují šance na vydání jeho i dalšího českého důchodce z Hongkongu?

Zpravodajský podcast Vinohradská 12 sledujte každý všední den od 6.00 na adrese irozhlas.cz/vinohradska12.

Máte nějaký tip? Psát nám můžete na adresu vinohradska12@rozhlas.cz.

|Ľubomír Smatana |Zprávy z domova

Důchodci jsou v přepravě kokainu 'známá firma', říká Frydrych z protidrogové centrály

ROZHOVOR. Policií v zahraničí jsou stále častěji zadržováni starší lidé, kteří pašují drogy. Konzulární oddělení nyní řeší případ dvou penzistů, kteří skončili ve vězení v Hongkongu. Podle tamní policie pašovali kokain. Na otázky o kurýrech a drogových cestách odpovídal ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.

|Ľubomír Smatana |Zprávy z domova

Čeští důchodci jako drogoví kurýři. Vladimír a Miroslav přiletěli do Hongkongu s několika kilogramy kokainu

Víc než 1200 českých občanů bylo ke konci loňského roku za mřížemi v cizině. Ukazují to aktuální data ministerstva zahraničí. Oproti roku 2009 to je skoro dvojnásobný počet. Každý osmý člověk přitom skončil ve vězení kvůli drogovým deliktům. A podle úřadu se to stále častěji týká i lidí v důchodovém věku. Třeba teď konzulární oddělení řeší případ dvou penzistů, kteří skončili ve vězení v Hongkongu. Podle tamní policie pašovali kokain.