Smíšenou výcvikovou letku v Afghánistánu vede poprvé Čech

Smíšená výcviková letka v Afghánistánu má poprvé českého velitele. Stal se jím major Miroslav Šajban. Letce dosud veleli Američané. Podle armády je to ocenění práce českých letců v Afghánistánu a také projev důvěry.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový velitel smíšené výcvikové letky v Afghánistánu Miroslav Šajban při projevu před vojáky | Foto: Generální štáb AČR | Zdroj: ČTK

Smíšenou výcvikovou letku tvoří 200 vojáků. Asi šedesát z nich jsou vojáci z USA, Maďarska, Chorvatska a České republiky, zbývající část tvoří Afghánci, vyjmenovává mluvčí generálního štábu Jana Růžičková.

„Jeho úkolem bude především zkoordinovat činnost českých, amerických, chorvatských, afghánských a maďarských příslušníků letky,“ popisuje náplň práce nového velitele Růžičková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Smíšená výcviková letka v Afghánistánu má poprvé českého velitele. Český rozhlas s ním mluvil

Miroslav Šajban by pak chtěl přiblížit výcvik afghánských pilotů českým zvyklostem. Bude to prý bezpečnější než dosavadní způsob přípravy.

„Český výcvik je po jednotlivých stupních. Dělá se základní, pokračovací a bojový výcvik. Jednotlivé stupně by se neměly přeskakovat. Vždy to má mít určitou posloupnost od jednoduššího cvičení po to složitější,“ popisuje major Šajban.

Letka sídlí na mezinárodním letišti Hamída Karzáího v afghánském hlavním městě Kábulu.

„Situace v Afghánistánu je trvale zhoršená. Během zimy je to malinko lepší, ale nedá se říci, že o více procent,“ dodává Šajban.

Česká republika má v Afghánistánu i stopadesátičlennou jednotku, která má na starosti vnější ostrahu letecké základny Bagrám.

Kromě této strážní roty v zemi působí více než sto dalších českých vojáků, kteří mají na starosti výcvik afghánských pilotů, logistické zajištění českých jednotek nebo ostrahu ambasády. V Afghánistánu je také chirurgický tým.

ČTK, Anna Kottová, Michaela Široká Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme