Gorbačov: Konec smlouvy o likvidaci raket ohrožuje bezpečnost světa. Vinu nesou Spojené státy

Páteční konec Smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF) může vést k chaosu a k ohrožení světové bezpečnosti. Myslí si to někdejší sovětský vůdce Michail Gorbačov, který dohodu v roce 1987 s tehdejším americkým prezidentem Ronaldem Reaganem podepsal. Vinu za nezdar dává Gorbačov americké straně.

Washington/Moskva (Aktualizováno: 20:44 2. 8. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý sovětský prezident Michajl Gorbačov | Zdroj: Reuters

Naopak Británie či Polsko odpovědnost kladou Rusku. Stejný názor zastává i generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg, který také v pátek prohlásil, že NATO nestojí o nové závody ve zbrojení.

Podle Gorbačova zánik smlouvy podkopává bezpečnost celého světa. „Ukončení smlouvy bude mít pro mezinárodní společnost sotva nějaké výhody, tento krok podkopává bezpečnost nejen Evropy, ale celého světa,“ řekl 88letý Gorbačov v rozhovoru s rozhlasovou stanicí RT. „Tento krok USA přinese nejistotu a chaotický vývoj do mezinárodní politiky.“

Čekají svět závody ve zbrojení? Smlouva o likvidaci raket mezi Washingtonem a Moskvou zanikla

Číst článek

Stoltenberg za viníka nezdaru považuje Moskvu. Ruský návrh na moratorium pro rozmísťování raket nových raket středního doletu nepovažuje generální tajemník NATO za důvěryhodnou nabídku, neboť Moskva již proti ujednáním s rozmísťování střel začala. „V Evropě nejsou žádné nové americké střely, žádné střely NATO, ale je tady stále více a více nových ruských raket,“ řekl.

Uvedl také, že NATO se nechystá k žádným rychlým akcím, kdy by aliance dělala totéž co Rusko. „Nové závody ve zbrojení nechceme.“

Evropští činitelé mezitím podle agentury Reuters vyjadřují obavy z toho, že Evropa by se opět mohla stát kolbištěm měření sil Ruska a USA v počtu střel středního doletu.

Nový britský ministr zahraničí Dominic Raab na twitteru obvinil Moskvu z toho, že její vinou dohoda INF zanikla. „Jejich pohrdání mezinárodním systémem založeným na pravidlech ohrožuje bezpečnost Evropy,“ napsal Raab na adresu ruského vedení.

Polské ministerstvo zahraničí uvedlo, že jediný, kdo nese vinu za konec INF, je Rusko. „Ruská neochota k jejímu naprostému dodržování vyústila v to, že Spojené státy neměly jinou možnost volby,“ sdělilo polské ministerstvo zahraničí.

To dodalo, že Varšava společně se všemi spojenci stojí za rozhodnutím USA odvolat účast na INF. „Je to pochopitelná reakce na ruské porušování dohody,“ poznamenala polská diplomacie.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme