Smlouva o transferu Galilea do Prahy je připravena k ratifikaci

Česko dnes po několikaletém vyjednávání podepíše partnerskou smlouvu s Úřadem pro dohled nad evropským satelitním systémem Galileo. Ta tak oficiálně potvrdí přesunutí sídla Galilea z Bruselu do Prahy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Družice Galileo na oběžné dráze

Družice Galileo na oběžné dráze | Foto: ESA - P. Carril

Sídlo Evropské vesmírné agentury by mělo být připravené do května a v průběhu léta by už agentura mohla v Praze zahájit činnost. Během prvního dne konference Galileo Application Congress to oznámil ministr dopravy Pavel Dobeš.

Dnes dopoledne se v rámci konference podepíše partnerská smlouva mezi ČR a agenturou, která se o Galileo stará. Jde o finální stvrzení dohody obou stran.

„Ta smlouva je takovým základním dokumentem, na jehož základě budeme moci jako Česka republika agenturu přivítat. Ta smlouva v sobě nese aspekty, které se týkají všech i praktických stránek fungování do budoucna agentury v České republice,“ řekla Radiožurnálu ředitelka ministerstva dopravy Jana Kalvodová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vládní zmocněnec pro navigační systém Galileo Karel Dobeš přiblížil podrobnosti přesunu sídla Galilea do Prahy

Jana Kalvodová dodala, že smlouva ošetřuje i otázku diplomatických imunit, bezpečnosti i bezpečnosti systému, který bude z Prahy řízen.

Na bezpečnost zaměstnanců má standardně dohlížet najatá ochranka, přísnější opatření budou panovat pro práci s tajnými materiály.

„Budou tam určité oblasti v té budově, kde budou pracovat s tajnými dokumenty, a tam to bude podle předpisů, které má Evropská unie, které jsou platné taky v České republice na ministerstvu obrany nebo v jiných institucích, které pracují s tajnými dokumenty,“ vysvětlil vládní zmocněnec pro navigační systém Galileo Karel Dobeš.

Pro přesun 45 zaměstnanců řídícího centra bylo nutné splnit několik podmínek, právníci se ale prý snažili a tak bylo nakonec dosaženo spokojenosti na obou stranách.

„Bylo to náročné, protože to bylo časově omezeno. To znamená všechny ty věci museli splnit do 15. 12. a samozřejmě to nebyla jenom ta hostitelská smlouva, to byla taky nájemní smlouva, bezpečnostní smlouva a listina benefitů, takže to bylo celkem náročné. Ale dalo se to udělat a jsme spokojení,“ shrnul Karel Dobeš.

Služby motoristům už za rok či dva

Italové nebo Němci podle něj neměli se stěhováním do Prahy problém, horší to ale bylo s Francouzi a Belgičany, pro které se jedná o příliš odlišný kulturní okruh.

„Já bych řekl, že se udělala jedna rozumná věc, že my jsme všechny zaměstnance pozvali do Prahy, ukázali jsme jim budovu, oni si najali parník a jezdilo se tady po Vltavě a vykládalo se jim, jak je Praha krásná. A tím pádem se to trochu změnilo,“ objasnil vládní zmocněnec.

Témata konference, která dnes pokračuje, se točí hlavně kolem služeb, které bude satelitní systém Galileo nabízet. Od roku 2014, kdy bude na oběžné dráze už 18 družic, půjde hlavně o bezplatnou navigaci pro motoristy, signál pro pátrací a záchranné akce a v neposlední řadě i o kódovanou službu určenou pro zajišťování bezpečnostních úkolů států.

Nová družicová navigace, která je konkurencí pro americkou GPS, by měla být v provozu už od roku 2014. V plné síle všech třiceti družic potom od roku 2018.

Vedle chystaného Galilea a GPS je už v omezeném provozu také ruský systém GLONASS a čínský navigační a lokalizační systém Pej-tou. Vlastní projekty připravují také Japonsko nebo Indie. Podle Karla Dobeše se ale rozhodně nedá říct, že satelitů pak bude přespříliš.

„To je právě vidět, jak jsou navigační systémy důležité, protože každá hospodářská jednotka chce mít vlastní systém a mít nezávislost. Na druhé straně existují dohody, že pro normálního občana, ta public level s přesností 20 až 30 metrů, ty se budou doplňovat. Takže právě tím se získá v orbitu o hodně víc satelitů, kde se třeba to auto může orientovat,“ dodal.

Schéma evropského navigačního systému Galileo

Zuzana Filípková, Tomáš Medek, Marína Dvořáková, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme