Co si řekli bratři Kaczyńští krátce před katastrofou ve Smolensku? Rusko žádá Polsko o záznam rozhovoru

Ruské úřady požádaly Polsko o záznam a přepis rozhovoru, který vedli prostřednictvím satelitního spojení tehdejší prezident Lech Kaczyński se svým bratrem Jaroslawem krátce před zřícením polského vládního letadla u Smolenska. Oznámila to ve středu ruská média s odvoláním na mluvčí federální kriminální ústředny Svetlanu Petrenkovou. O žádosti podle agentury TASS také informovala ruská generální prokuratura.

Tento článek je více než rok starý.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vrak letadla Tu-154M v dubnu 2010 u Smolenska

Vrak letadla Tu-154M v dubnu 2010 u Smolenska | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Při letecké katastrofě v dubnu 2010 přišel o život polský prezident a 95 dalších lidí na palubě. Jaroslaw Kaczyński, který obviňuje své politické odpůrce ze zosnování spiknutí a smrti bratra, je šéfem vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) a nově také místopředsedou polské vlády.

OBRAZEM: Polsko si připomnělo 10 let od tragédie u Smolensku. Vyzvalo Rusko, aby předalo vrak letadla

Číst článek

„Začátkem listopadu se v polských médiích objevila nová informace ohledně katastrofy letadla polského prezidenta Lecha Kaczyńského. Podle ní se prezidentův bratr Jaroslaw Kaczyński spojil se šéfem státu satelitním telefonem doslova několik minut před zřícením letadla. Záznam rozhovoru je v polském vyšetřovacím spisu. V rozhovoru se podle médií probíral jeden z aspektů letu,“ uvedla mluvčí.

Dodala, že kriminální ústředna požádala příslušné polské úřady o právní pomoc, aby ruští vyšetřovatelé mohli tyto skutečnosti prostudovat. „Pro ruskou stranu je zásadně důležité neponechat bez odpovědi ani jedinou otázku týkající se této tragédie,“ zdůraznila.

Ani více než deset let po katastrofě ruské úřady neuzavřely kriminální vyšetřování pádu polského letadla. Petrenková nicméně zdůraznila, že o příčině katastrofy nejsou pochyby.

Chyba na straně posádky

„Veškeré údaje shromážděné ruským vyšetřováním svědčí o chybách v počínání posádky, která se rozhodla pokračovat v přistávacím manévru za nulové viditelnosti. Potvrzují to četné znalecké posudky, při jejichž vypracování byly pečlivě prozkoumány trosky polského vládního letounu Tu-154M,“ uvedla.

Prohlásila rovněž, že Rusko vždy bylo maximálně vstřícné ke spolupráci a objektivní při vyšetřování.

‚Přísně tajný’ rozhovor

O rozhovoru mezi bratry Kaczyńskými bezprostředně před katastrofou informoval počátkem měsíce opoziční deník Gazeta Wyborcza s odvoláním na bývalého soudce, který tvrdil, že viděl ve vyšetřovacím spisu stenografický záznam rozhovoru. Byl ale označen za „přísně tajný“, a tak o jeho obsahu nesměl nic prozradit.

Polský exprezident Walesa se musí omluvit Kaczyńskému. Rozsudek potvrdil odvolací soud

Číst článek

Zaručil se však, kdyby veřejnost znala obsah tohoto rozhovoru, změnil by to její pohled na katastrofu, jakož i na to, „čeho je Jaroslaw Kaczyński schopný“.

V polských médiích se spekuluje, že Jaroslaw Kaczyński naléhal na své dvojče v nejvyšší funkci k vydání rozkazu přistát ve Smolensku, odkud měla polská delegace zamířit ke hrobům 22 000 polských důstojníků, postřílených v zajetí na jaře 1940 na příkaz sovětského vedení. Letoun při přistávání narazil do země, nikdo na palubě nepřežil.

Ruské vyšetřování nehodu přisoudilo chybám polských pilotů, kteří se pokoušeli o přistání za husté mlhy, pod tlakem nadřízených a bez dostatečného výcviku. Podle dřívějšího vyšetřování v Polsku část viny nesli i ruští dispečeři. Ruská strana tato obvinění odmítla.

Z Varšavy zněla také podezření, že nešlo o neštěstí, ale o atentát, nachystaný domácími odpůrci Kaczyńských ve spiknutí s Rusy. Žádný důkaz ale na podporu této konspirace dosud nebyl předložen.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme