Šmoulové, modří hrdinové dětských srdcí, slaví padesátiny

Právě dnes slaví své padesátiny hrdinové dětských srdcí, které zná skoro celý svět. Jsou vysocí jako tři na sebe postavená jablka, všechno umí, se vším si poradí a jsou bledě modří. Jsou to Šmoulové. Proslavili se hlavně díky animovanému seriálu z filmových dílen v Kalifornii. Tak by mohl vzniknout mylný dojem, že tihle skřítci pocházejí ze Spojených států. Původem jsou ale Belgičané. Právě před 50 lety se objevili v komiksovém časopise Le Journal de Spirou v zemi působení našeho zpravodaje Pavla Nováka.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šmoulové slaví padesát let

Šmoulové slaví padesát let | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Šmoulové se sice zrodili v knížce bruselského kreslíře Pierra Culliforda alias Peya, ale postupně je za své přijal celý svět. V komiksech i později ve filmu mluvili 25 jazyky. Samozřejmě i česky.

Snad jediný, kdo je neměl rád, byl čaroděj Gargamel, který na ně líčil různé nástrahy. Šmoulové vznikli jako jakýsi vedlejší produkt příběhů o středověkém rytíři Johanovi a jeho věrném příteli Pirlouitovi. Těm se jednou z trávy ozval slabý hlásek a na obrázku v komiksu se objevila modrá ručička.

To bylo v komiksovém sešitě, který vyšel právě 23. října před 50 lety. Až o několik dílů komiksu dál se Johanovi ukázali skřítci celí. K tomu, aby dostali místo ve vlastním příběhu, přiměli kreslíře a vypravěče Peya sami čtenáři.

"Původně měla být o Šmoulech jen jedna epizoda, ale děti si skřítky tak oblíbily, že prosily Peya, jestli by mohl napsat víc dobrodružných příběhů s nimi. A v roce 1960 tedy vznikla první samostatná knížka komiksů jen o Šmoulech," vysvětlil zástupce ředitele Muzea belgického komiksu Willem de Graeve.

Už tehdy byli Schtroumpfové, jak říkají Šmoulům v Belgii, velmi oblíbení, ale světového věhlasu se dočkali až v 80. letech díky filmům ze studia Hanna Barbera. Filmy vyvolaly šmoulománii nejen v Americe a Evropě, ale i daleko v Asii. Důkazem mohou být paní Mei a její dcery Sereene a Shilitja ze Singapuru, které jsem potkal na šmoulí výstavě v Muzeu belgického komiksu.

Paní Mei naučila své dcery Šmouly milovat. Kupovala jim trička, svetry, hračky, povlečení se Šmouly. Sama také postavičky skřítků sbírala. Teprve nedávno se ale dozvěděla, že tihle sympatičtí pidimužíci spatřili světlo světa v Belgii. Teď to víte i vy. Tak jim spolu s námi popřejte: Vše nejlepší k padesátinám.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme