Smrt Calipariho by neměla poznamenat vztahy mezi Itálií a USA

Itálie a Spojené státy se snaží urovnat vzájemné vztahy pošramocené skandálem kolem zastřeleného italského agenta Nicoly Calipariho v Iráku. Poté, co se obě země rozešly v závěrech vyšetřování o případu Calipari, shodla se šéfka americké diplomacie Condoleezza Riceová se svým italským protějškem Gianfrankem Finim na tom, že kauza nesmí poznamenat vztahy mezi jejich zeměmi.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koloseum

Koloseum | Foto: europa.eu.int

Srdečný telefonický rozhovor mezi ministry zahraničních věcí vnesl údajně vyjasnění do vztahu mezi Itálií a Spojenými státy. Riceová vyjádřila politování nad tím, že nebylo možné ukončit společné vyšetřování i společnými závěry.

Gianfranko Fini šéfku americké diplomacie ujistil, že případ Calipari neovlivní historické vztahy mezi oběma zeměmi, zakládající se na společných hodnotách. Obě strany zatím trvají na své verzi okolností smrti Nicoly Calipariho.

Američané nechtějí připustit, že vojáci na zátarasu byli nezkušení a Italové odmítají, že by se Calipari mohl dopustit chyb. Nyní se chce nad otázkou stažení italských vojáků z Iráku zamyslet rovněž Liga severu, důležitá síla současné vládní koalice.

Vědunka Lunardi, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme