Předměstí Minneapolisu zažívá další bouřlivou noc. Důvodem je smrt Afroameričana při policejní kontrole

Na předměstí amerického města Minneapolis se již druhý večer v řadě střetly pořádkové síly s demonstranty, kteří protestují po nedělním úmrtí černošského mladíka Daunteho Wrighta, který zemřel po střetu s policií. Ve městě a okolí přitom podle médií už tak panovala poměrně vyhrocená atmosféra, protože tam právě běží soudní proces s expolicistou Derekem Chauviem, který čelí obvinění ze zabití a vraždy černocha George Floyda.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dvacetiletý Wright zemřel poté, co jej na severním předměstí Minneapolisu Brooklyn Center v neděli postřelila policistka a následně se vyboural v autě.

Podle policejního šéfa se přitom jednalo o nehodu, policistka totiž chtěla Wrighta údajně zasáhnout paralyzérem, ve vypjaté situaci však omylem sáhla po pistoli.

Použití smrtící síly proti Floydovi nebylo nutné, měl pouta, nekladl odpor, řekl u soudu policejní expert

Číst článek

Ihned po nedělních událostech se ve městě sešla demonstrace několika stovek lidí před místním policejním velitelstvím. Někteří protestující útočili na policisty kameny a zápalnými lahvemi a ničili jejich auta, pořádkové síly proto dav následně rozehnaly s použitím slzného plynu.

Místní úřady následně vyhlásily na noc z pondělí na úterý noční zákaz vycházení v širším okolí Minneapolisu a přidruženém městě St. Paul. Podle agentury AP se však i přesto před policejní centrálou v Brooklyn Center začaly v pondělí odpoledne sházet stovky lidí a zůstaly tam i po začátku zákazu vycházení. Mnozí z nich pokřikovali na policisty a skandovali jméno Daunteho Wrighta.

Policie asi hodinu a půl po začátku zákazu vycházení znovu nasadila slzný plyn a použila rovněž zábleskové granáty. Někteří protestující házeli patrony se slzným plynem zpět na policisty a vrhali mezi ně rovněž dělobuchy. Kolem desáté večer místního času však na místě zůstaly jen desítky protestujících, píše AP.

Výstřel na vozidlo

Vše začalo v neděli odpoledne místního času, kdy policie zastavila auto kvůli údajnému porušení pravidel silničního provozu. Podlé úřadů pak policisté zjistili, že je na řidiče vydán zatykač, a chtěli ho proto zadržet. Podezřelý nicméně nastoupil zpět do svého auta a vypukla potyčka.

Podle záběrů kamer na úborech strážníků jedna z policistek následně několikrát zakřičela varování „Taser!“, což je druh paralyzéru hojně používaného americkými bezpečnostními složkami. Poté se ozval výstřel. Vozidlo pak ještě vyrazilo, ujelo několik bloků a narazilo do dalšího auta.

Víkendový incident se odehrál asi 15 kilometrů od centra Minneapolisu, kde se právě koná ostře sledovaný proces s Chauvinem, bývalým policistou a hlavním aktérem případu kolem smrti George Floyda. Někdejší strážník, kterého kolemjdoucí loni natočili, jak neozbrojenému černochovi několik minut klečí na krku, je obžalován ze zabití a vraždy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme