Smrt Kim Čong-ila zaskočila svět, změny v KLDR sleduje s obavami

Severokorejským vůdcem je ode dneška Kim Čong-un, třetí syn zesnulého diktátora Kim Čong-ila. Svět však sleduje dynastickou výměnu v nejtužším režimu světa s velkými obavami. Obavy z dalšího vývoje v KLDR dávají najevo především okolní země, hlavně Jižní Korea, která uvedla armádu do zvýšené pohotovosti. Ve střehu jsou i Spojené státy a Japonsko.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severokorejci truchlí poté, co se dozvěděli o smrti Kim Čong-ila.

Severokorejci truchlí poté, co se dozvěděli o smrti Kim Čong-ila. | Zdroj: Reuters

Svět jeho smrt očekával, na druhé straně se jí ale bál. Severokorejští vládci i generálové totiž vždy byli naprosto nevyzpytatelní a nikdo nedokázal odhadnout, jak zareagují například na uvalení mezinárodních sankcí.

Na Kim Čong-ila ztrácela v poslední době vliv i Čína, která zůstává největším spojencem KLDR. Pchjongjang si tak bez ohledu na ostatní prosadil svou a otestoval tajně vyvíjené jaderné zbraně či rakety dlouhého doletu. Peníze na jejich výrobu dokázal sehnat i přesto, že většina národa hladověla.

ČTĚTE TAKÉ: Vůdce komunistické Severní Koreje Kim Čong-il je po smrti

Severokorejský režim získával i peníze prodejem drog do Austrálie, Japonska a dalších zemí. A dokonce padělal zahraniční bankovky, především americké dolary. K něčemu takovému se v novodobé historii odhodlali pouze nacisté, když kopírovali britské libry.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodajka Českého rozhlasu ve východní Asii Kateřina Procházková a český velvyslanec v Soulu Jaroslav Olša mluví o tom, co bude po smrti Kim Čong-ila ve Světě o jedné na Rádiu Česko.mp3

Čína vyjádřila soustrast a také naději, že spolupráce Pekingu a Pchjongjangu bude pokračovat. Pro Čínu představuje Severní Korea jako mnohem menší a chudší soused břemeno, ale i nárazníkovou zónu mezi Jižní Koreou, jejímiž spojenci jsou USA. Peking se obává, že zhroucení Severní Koreje by přivedlo jihokorejské americké spojence k čínským hranicím; udržování KLDR coby bariéry ale zatěžuje Čínu náklady jak na ekonomickém, tak diplomatickém poli.

Jižní Korea kvůli obavám z možné nestability v KLDR uvedla armádu do stavu pohotovosti. Podle BBC ale zatím u hranic obou zemí nejsou patrné žádné známky vojenské aktivity. Jihokorejský prezident I Mjong-bak všem vládním činitelům přejít do „nouzového režimu“, což jim brání vzít si volno či odcestovat. Do prezidentského paláce svolal podle oficiálních činitelů zasedání Národní bezpečnostní rady.

„Pochopitelně reagovala i ekonomika. Propadla se burza o téměř čtyři procenta. Místní měna se propadla v jenom momentě o pět procent vůči americkému dolaru, ale pak záhy korejský won získal zpátky na hodnotě,“ uvedl český velvyslanec jihokorejském Soulu Jaroslav Olša.

Obava z jaderných zbraní

Severní Korea má jaderné zbraně, dlouhodobě vyvíjí i střely krátkého, středního a dlouhého doletu schopné zasáhnout i západ Spojených států. Soul, Tokio i Washington se obávají, že nástupce Kim Čong-ila si může chtít upevnit pozici a ukázat svou sílu právě raketovou zkouškou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Další vývoj v KLDR předpovídá Jiří Frída z jihokorejského diplomatického zastoupení ČR

Spojené státy, Japonsko i Jižní Korea jsou proto nyní v neustálém kontaktu, stejně jako velení ozbrojených sil všech těchto zemí. Na hranici mezi Severní a Jižní Koreou sice zatím nebyly zaznamenány žádné mimořádné aktivity, zřejmě ale dojde či už došlo ke zvýšení počtu špionážních letů spojenců monitorujících KLDR.

Informací o vývoji v zemi zatím mnoho není. I diplomaté jsou odkázáni jen na oficiální sdělení a na jihokorejská či japonská média. „Na ulicích jsou občas vidět organizované truchlící pochody žáků základních škol. Že jsou organizované ale neznamená, že by byly neupřímné. Jsou vidět projevy lítosti či zoufalství, hloučky plačících žen, ale život pokračuje ve zcela normálních kolejích,“ popisuje Jiří Frýda ze severokorejského diplomatického zastoupení ČR.

„Pokud by byly vidět změny v mocenské struktuře KLDR, tak se dají očekávat na oficiální pohřeb, který je oznámen na 28. prosince. Pokud bychom se podívali zpět do minulosti, kdy došlo k úmrtí otce Kim Čong-ila, tak průvod jak je řazen, často ukazuje mocenskou strukturu a její linii v KLDR,“ míní Frýda.

Nevyzpytatelný nástupce

Moderátorka v slzách uvedla, že Kim zemřel v sobotu ve věku 69 let, ve vlaku, údajně na infarkt.

„Musíme mu přiznat, že to byl velmi obratný politik… Tento muž dokázal prodat tu svou zemi, pracoval i s jadernou kartou, že se domohl jaderné zbraně a domohl se toho, že ho svět velice respektoval, a že s ním nedokázal jednat z pozice síly,“ řekl zahraničněpolitický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák mluví o osobnosti Kim Čong-ila v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

Pchjongjang označil za „velkého následovníka“ Kim Čong-ilova syna Kim Čong-una. O jeho nástupnictví se mluví už déle než rok, jak ale podotýká Jiří Frída z českého zastupitelského úřadu v KLDR, zatím není jasné, zda bylo předání moci ukončeno.

Nástupci zesnulého severokorejského vůdce ještě není ani 30 let, spekuluje se proto i o tom, zda ho nechají mnohem starší generálové vůbec vládnout. Kim Čong-il se vzhledem ke svému špatnému zdravotnímu stavu snažil pro nejmladšího syna zajistit maximální podporu a loajalitu generálů, obklopil se jen těmi nejvěrnějšími a ostatních se zbavil.

Kim Čong-unovi také zajistil vysoké stranické a armádní funkce a vybral i jeho dva mocné ochránce, Kimovu sestru a švagra, kteří by mohli být jakýmisi regenty a vládnout spolu s ním.

Jihokorejci čtou zvláštní vydání novin informujících o smrti severokorejského vůdce Kim Čong-ila | Foto: ČTK/AP

Jeho věk je však velkou nevýhodou, v KLDR je tradicí, že každý představitel musí mít za sebou dlouhou kariéru, proto se třeba může nový diktátor chtít ukázat.

Není proto vyloučeno, že směrem do zahraničí bude jeho politika ještě tvrdší než v případě Kim Čong-ila. Nebo se někteří generálové odmítnou smířit s mladým vůdcem a pokusí se o převrat, což by opět mohlo znamenat destabilizaci celého regionu.

Robert Mikoláš, Milan Slezák, Tomáš Pavlíček, Naďa Bělovská, Kateřina Procházková, Eva Presová, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme