Smrt Litviněnka souvisí s přítomností radioaktivní látky v jeho těle

Smrt bývalého ruského agenta Alexandra Litviněnka je spojená s přítomností radioaktivní látky v jeho těle. Oznámil to britský ministr vnitra John Reid. Podle policie bylo v Litviněnkově moči zjištěno velké množství radioaktivní látky, patrně izotopu polonia 210. Litviněnko onemocněl 1. listopadu, když se v jednom londýnském hotelu setkal se dvěma Rusy. Zemřel ve čtvrtek pozdě večer.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alexandr Litviněnko | Zdroj: ČTK

Bývalý ruský agent Alexandr Litviněnko zemřel v londýnské nemocnici, kde několik posledních dnů bojoval o život. Podlehl následkům dosud nevyjasněné otravy. Třiačtyřicetiletý Litviněnko byl ošetřován na jednotce intenzivní péče Fakultní nemocnice v Londýně. V noci ze středy na čtvrtek dostal srdeční záchvat. Podle Litviněnkova přítele Andreje Někrasova byli u pacientova lůžka do poslední chvíle jeho manželka Marina, otec Valtr a desetiletý syn Anatolij.

Spekuluje se o tom, že za smrtí kritika Putinova režimu a čerstvého britského občana stojí Kreml. Ten to ale odmítá. Smrt Alexandra Litviněnka označila Moskva za tragédii, nicméně je teď podle ní záležitostí britské policie jeho úmrtí vyšetřit. Podle některých lékařů možná příčina nikdy zjištěna nebude.

BBC citovala mluvčího nemocnice, podle něhož se odborníci snažili ze všech sil zjistit příčinu jeho zdravotního stavu a vzhledem k vyšetřování Scotland Yardu se nemocnice k tomuto případu nebude dál vyjadřovat.

Podle nejnovějších informací je Litviněnkova smrt spojována s přítomností radioaktivní látky v jeho těle. Informoval o tom britský ministr vnitra John Reid. Policisté po zbytkovém radioaktivním materiálu pátrají na různých místech. V předchozích dnech lékaři otravu radioaktivní složkou vyloučili.

Alexandr Litviněnko | Foto: AFP

Francouzská agentura AFP uvedla, že za otravu bývalého agenta může radioaktivní a rakovinotvorný chemický prvek polonium. Agentuře to pod podmínkou anonymity řekl zdroj z nemocnice, kde Litviněnko zemřel. Představitelé nemocnice nechtěli tuto informaci komentovat. K pitvě zatím nebylo přistoupeno kvůli obavám o zdraví lékařů, kteří ji budou provádět.

Bývalý agent ze své smrti obvinil Putina

Alexandr Litviněnko obvinil ze své smrti ruského prezidenta Vladimira Putina. Vzkaz přečetli v Londýně Litviněnkovi přátelé. V posledním prohlášení Litviněnko adresoval šéfovi Kremlu vzkaz: "Pane Putine, můžete sice umlčet jednoho muže. Ale tento čin se obrátí proti vám. Snad vám bůh jednou odpustí." O podílu Kremlu na likvidaci prezidentova kritika spekulují i média. Moskva to důrazně odmítá.

Litviněnko byl údajně zavražděn svými bývalými kolegy kvůli tomu, že měl důležité informace, například o ruské politice v Čečensku nebo o nedávné vraždě novinářky Anny Politkovské.

Bývalý plukovník KGB Oleg Gordievsky v rozhovoru pro BBC řekl, že ruská kontrarozvědka poslala do Británie muže s jedovatou pilulkou. Ta měla otrávit Litviněnkův čaj. Původně se mělo za to, že byl otráven thaliem, později, že to byla smrtelná dávka radioaktivity. Ve středu přednosta jednotky intenzivní péče londýnské fakultní nemocnice Geoff Bellingan však obě tyto teorie vyloučil.

"Bastardi mě dostali, ale všechny nedostanou." Tuto větu údajně pronesl Litviněnko krátce před tím, než upadl do kómatu. Tvrdí to jeho přítel, filmař Andrej Někrasov.

Milan Kopp, Milan Kocourek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme