Smrt motocyklisty vyvolala na jihu Číny ostré střety s policií

Tisíce lidí se na jihu Číny střetly s policií, 150 osob bylo zraněno. Násilnosti vypukly poté, co při incidentu se silniční hlídkou zahynul mladý motocyklista. Útoky na policisty začaly v pátek odpoledne a pokračovaly až do sobotních ranních hodin.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

činští policisté

činští policisté | Foto: Robert Mikoláš

Obyvatele osmimilionového Šen-čenu pobouřila smrt motocyklisty, kterého policista při silniční kontrole zasáhl vysílačkou, protože odmítl zastavit. Policejní akce byla zaměřena právě na řidiče motorek, kteří často jezdí bez oprávnění. 31letý muž ale po zásahu ztratil kontrolu a narazil do sloupu elektrického vedení. Po převozu do nemocnice následkům zranění podlehl.

Krátce po incidentu se u místní policejní stanice shromáždilo na dva tisíce rozhořčených lidí, postupně se k útokům na policisty zapojilo na 10 tisíc osob. Zapáleno bylo minimálně jedno policejní auto. V časných ranních hodinách se ale podařilo situaci uklidnit.

V Číně dochází ročně k tisícům podobných střetů, příčinou bývá nepřiměřený zásah policistů i korupce. K jednomu z nejvážnějších letošních incidentů došlo v červnu v jihozápadní provincii Kuej-čou, kde policisty napadly desetitisíce lidí, protože se snažili krýt pachatele vraždy mladé dívky.

Robert Mikoláš, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme