Ve Středoafrické republice zabili tři novináře, natáčeli o žoldnéřích působících na Ukrajině a v Sýrii

Dva novináři z Ruska a jeden z Ukrajiny byli v noci na úterý zabiti ve Středoafrické republice neznámými útočníky, kteří napadli jejich vozidlo. Informovaly o tom tiskové agentury s odvoláním na starostu města Sibut, v jehož blízkosti k útoku došlo.

Bangui/Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojáci ve Středoafrické republice | Foto: Baz Ratner | Zdroj: Reuters

Podle ruské tiskové agentury TASS měli dva ze zabitých novinářské průkazy listu Izvestija. Prezidentský mluvčí Středoafrické republiky potvrdil, že se v blízkosti města Sibut našla těla tří osob „evropského vzhledu“, ale neznal jejich národnost ani profesi.

Kyjev protestuje proti návštěvě českých senátorů na Krymu. ‚Napíšu zprávu pro prosté Čechy,‘ říká Kohlíček

Číst článek

Ruská média uvedla, že o život přišli novinář Orchan Džemal, režisér Alexandr Rastorgujev a kameraman Kirill Radčenko. Podle nezávislé televize Dožď natáčeli snímek o ruských žoldnéřích působících ve Středoafrické republice, a to z Vagnerovy soukromé vojenské společnosti, která nasadila nájemné vojáky na východě Ukrajiny či v Sýrii.

Moskva poslala vojenské školitele

Podle nejmenovaného ruského bezpečnostního zdroje, který citovala agentura AFP, nemá ani ruské velvyslanectví v Bangui ani ruský poradce středoafrického prezidenta povědomí o přítomnosti ruských či ukrajinských novinářů v zemi.

Moskva od začátku letošního roku poslala do Středoafrické republiky vojenské školitele, dodala místní armádě zbraně a zajišťuje bezpečnost prezidenta Faustina-Archangea Touadéry, jehož bezpečnostní poradce je z Ruska.

Oficiálně má tento ruský program posílit středoafrickou armádu, která se potýká se značnými problémy na území státu, jehož značnou část ovládají ozbrojené skupiny. Moskva ale chce podle analytiků především posílit svůj vliv v zemi bohaté na suroviny, jako jsou diamanty, zlato, uran či dřevo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme