‚Velký muž, na kterého dějiny nezapomenou.‘ Politici vzdávají hold emeritnímu papežovi Benediktu XVI.

Za německého papeže, formativní osobnost katolické církve a chytrého teologa označil spolkový kancléř Olaf Scholz emeritního papeže Benedikta XVI., který v sobotu zemřel ve věku 95 let. Hold bavorskému rodákovi, který stál v čele církve v letech 2005 až 2013, vzdávají i další evropští státníci.

Berlín/Řím/Paříž/Londýn/Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Benedikt XVI. mává lidem před Papežským palácem v Castel Gandolfu

Benedikt XVI. mává lidem před Papežským palácem v Castel Gandolfu | Zdroj: Reuters

Benedikt, občanským jménem Joseph Ratzinger, zemřel v sobotu dopoledne ve vatikánském klášteře Mater Ecclesiae. V roce 2013 se stal prvním papežem za zhruba 600 let, který na svou funkci rezignoval.

„Jako ‚německý‘ papež byl Benedikt XVI. pro mnohé, a to nejen v této zemi, mimořádným církevním představitelem. Svět přichází o formativní osobnost katolické církve, argumentační osobnost a chytrého teologa. V myšlenkách jsem s papežem Františkem,“ napsal Scholz na twitteru.

Italská premiérka Giorgia Meloniová označila Benedikta za „velikána víry a rozumu“ a „velkého muže, na kterého dějiny nezapomenou“. Podle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona Benedikt usiloval „duchem i inteligencí o více bratrský svět“.

Pro britského premiéra Rishiho Sunaka byl Benedikt „velkým teologem“, jehož návštěva Spojeného království v roce 2010 představovala historický okamžik pro katolíky i nekatolíky v zemi.

Za „silný signál“ označila šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová Benediktovo odstoupení z papežské funkce před bezmála deseti lety. „Sám sebe vnímal především jako služebníka Boha a jeho církve. Když mu ubyly fyzické síly, sloužil dále silou svých modliteb,“ napsala.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová v kondolenčním příspěvku zopakovala známý Benediktův citát: „Lidská osoba nachází svou dokonalost v hledání a milování toho, co je pravdivé a dobré“.

Úmrtí emeritního papeže okomentoval i český premiér Petr Fiala (ODS), který napsal, že „patřil k předním intelektuálním osobnostem naší doby“ a že si jej velmi vážil“. Zavzpomínal i na společné setkání.  

Moskevský patriarcha Kirill v prohlášení uvedl, že Benedikt přispěl v době svého pontifikátu k výraznému sblížení katolické a pravoslavné církve. Vyzdvihl také jeho „obranu tradičních hodnot v sekularizovaném světě“.

zuj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme