Smrt převaděče zostřila situaci na americko-mexické hranici

Na americko-mexické hranici, kterou má posílit Národní garda, roste napětí. Na dálničním přechodu mezi San Diegem a Tijuanou američtí celníci zastřelili řidiče podezřelého z pašování ilegálních imigrantů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americko-mexická hranice

Americko-mexická hranice | Foto: Miroslav Konvalina

K incidentu došlo za bílého dne poté, co hraniční policista poklepal pendrekem na okno řidiče černého terénního Dodge. Řidič najednou prudce akceleroval, ale američtí celníci ho okamžitě přesnými zásahy zastřelili.

Podle svědků byli v autě 4 lidé, ale kromě zastřeleného řidiče nebyl nikdo zraněn. Na americko-mexické hranici mezi městy San Diego a Tijuana je nejfrekventovanější přechod na světě.

Politici debatují o zvýšené ostraze

Hranice před pronikáním statisíců ilegálních imigrantů do Spojených států by měli chránit i vojáci Národní gardy. Pentagon plánuje jejich nasazení v Texasu, Novém Mexiku, Arizoně a Kalifornii. O činnosti Národní gardy budou rozhodovat i guvernéři hraničních států. Součástí rozsáhlých bezpečnostních opatření má být také instalace moderních senzorů skrytých v zemi kolem cest převaděčů.

Vyslání Národní gardy na americký Jihozápad podpořili zejména republikáni, kteří podmiňují legalizaci imigrantů posílením ochrany hranic. Na tři a půl tisíce kilometrů dlouhé hranici s Mexikem je zatím jen 350 amerických vojáků. Ročně tudy pronikne na půl milionu ilegálů. Na 400 jich přitom zahyne v pouštích většinou vyčerpáním z nedostatku vody, protože rozsáhlé oblasti Jihozápadu jsou neobydlené a bez zdrojů vody. Rozhodnutí vede k růstu protiamerických nálad v Latinské Americe. Mexiko ale nenabízí alternativu, protože samo nehodlá nelegálnímu přebíhání svých lidí zabránit. Pro Spojené státy je to však ještě větší problém vnitropolitický.

Americká administrativa zvažuje i budování stovek kilometrů zdí mezi Spojenými státy a Mexikem. Senát ve středu výstavbu bariér schválil a vyslovil se také pro to, aby ilegální přistěhovalci s kriminální minulostí nemohli získat legální pobyt v zemi. Tato opatření tvoří součást nového imigračního zákona, kterém teď Senát diskutuje.

Přechod hranic řeší i NAFTA

Už na počátku dubna prezident Bush prosazoval na summitu s nejvyššími představiteli Mexika a Kanady zavedení pasů pro styk s těmito zeměmi. Na vrcholné schůzce Severoamerické zóny volného obchodu NAFTA v mexickém v Cancúnu ale také přislíbil, že udělá vše pro vydání dočasných pracovních povolení pro milióny ilegálních přestěhovalců ve Spojených státech.

Mexický prezident Vincente Fox a kanadský premiér Stephen Harper však tehdy varovali, že zavedení pasů zkomplikuje obchod a cestování v Severoamerickém společenství. Prezident Bush naopak slíbil, že průtahy na hranicích omezí elektronická kontrola pasů. Potvrdil také, že by nový zákon měl umožnit nelegálním přistěhovalcům ve Spojených státech, aby dostali pracovní povolení na 3 až 6 let.

Severoamerická zóna volného obchodu - vznikla v roce 1994 a tvoří vlastně největší obchodní unii světa. Smlouva mezi Kanadou, Mexikem a USA nastartovala prudký vzestup ekonomiky všech tří partnerů.

Milan Kopp, Alexandr Pícha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme