V Belgii vyšetřují smrt Slováka. Zasahující policistka hajlovala, její kolega klečel zraněnému na krku

Belgická policie vyšetřuje smrt Slováka, který zemřel před dvěma lety v nemocnici po zatčení na letišti v Charleroi. Jeho rodina tvrdí, že se stal obětí policejního násilí a stěžuje si na pomalý postup belgické justice. Ve středu některá belgická média zveřejnila záběry z vězeňské kamery, na nichž se policisté Slovákovi v cele smějí, jedna policistka zvedá ruku v nacistickém pozdravu a další zraněnému muži klečí na hrudi.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zasahující belgičtí policisté v cele Slováka Jozefa Chovance | Foto: Reprofoto Český rozhlas | Zdroj: https://www.lesoir.be/

Jozef Chovanec (39), který často z pracovních důvodů cestoval mezi Slovenskem a Belgií, byl zadržen 23. února 2018 na letišti v Charleroi poté, co se dostal do potyčky s policisty. Byl totiž vyveden z letadla, kde se podle policie chovat násilně a kapitán letadla kvůli tomu odmítal odstartovat. Informoval o tom ve čtvrtek server BBC.

Nové záběry ze zatýkání George Floyda. Novináři získali záznam ze služebních kamer policistů

Číst článek

V cele předběžného zadržení si podle dřívějších zpráv Slovák způsobil sebepoškozující zranění a byl převezen do nemocnice, kde později zemřel. Policisté tvrdí, že se muže v cele snažili uklidnit, když opakovaně narážel hlavou do zdi, až začal krvácet.

Podle videozáznamu policisté klečeli Slovákovi na hrudi 16 minut, uvedl ve čtvrtek deník Sme. „Blokování dýchání našeho klienta po dobu 16 minut není normální,“ citoval slovenský deník advokáta rodiny Lennerta Dierickxa. Příbuzní si rovněž stěžují na pomalý postup belgické justice. Podle prokurátora v Charleroi byli vyslechnuti všichni policisté, kteří se zásahu proti Slovákovi účastnili, a vyšetřování se chýlí konci.

Kauza připomíná nedávný případ z amerického Minneapolisu, kde v květnu zemřel černoch George Floyd při zatýkání policisty, z nichž jeden mu rovněž několik minut klečel na krku. I tehdy policisté tvrdili, že se ho snažili uklidnit. Floydova smrt vyvolala masové protesty proti policejnímu násilí a rasismu nejen v USA, ale i v dalších zemích.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme