Německý soud osvobodil českého kapitána v případu nehody na Labi. Zemřel při ní jeden člověk

Soud v severoněmeckém Hamburku ve středu osvobodil českého lodního kapitána, který čelil obvinění, že z nedbalosti způsobil smrt člověka. Tlačná sestava, kterou 46letý Čech na podzim 2016 řídil, narazila do sportovní lodi. Její kapitán srážku nepřežil, informovala agentura DPA. Soud uvedl, že o zproštění viny požádala prokuratura, takže verdikt je pravomocný.

Hamburk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Při srážce dvou lodí v listopadu 2016 zemřel jeden člověk (ilustrační foto). | Foto: Petra Benešová

Sto metrů dlouhá tlačná sestava, což je spojení plavidel, z nichž aspoň jedno je umístěno před lodí s pohonem, narazila večer 3. listopadu 2016 do sportovní lodi a potopila ji. Padesátiletého muže se z lodi podařilo posádce tlačné sestavy zachránit, jeho o tři roky starší kolega ale nehodu nepřežil.

Český kapitán byl obžalován ze zabití z nedbalosti, ublížení na zdraví z nedbalosti a ohrožení lodní dopravy. Podle agentury DPA Čech přiznal podíl na nehodě. „Cítím se jako účastník kolektivní srážky,“ uvedl s tím, že nebezpečí střetu až do poslední chvíle nebylo předvídatelné.

Indonéská policie zadržela kapitána trajektu, který se potopil na jezeře Toba

Číst článek

Sportovní loď, která stejně jako jím řízená tlačná sestava, jela proti proudu Labe. Kapitán ji podle svých slov viděl a na radaru ji celou dobu také sledoval. Od lodi si prý držel odstup. Náhle ovšem loď zmizela, načež kapitán podle svých slov okamžitě snížil rychlost. Pak už to ale jednou či dvakrát „zarachotilo“, řekl Čech podle DPA u soudu.

Špatný technický stav

Muž, kterého se podařilo z potopené sportovní lodi zachránit, přiznal, že nebyla v nejlepším technickém stavu. Zpočátku podle něj dvojice navigovala pomocí mobilního telefonu, následně s autoatlasem. Orientovala se přitom podle pouličních lamp na břehu. Zatímco svědek podle svých slov vypil tři piva, jeho kolega, který byl u kormidla, podle něj nic nepil. Tělo muže, který při nehodě utonul, se podle agentury DPA našlo až po téměř roce na místě po proudu řeky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme