Smrtící výbuch rakety nebyl chybou vojáků

Smrtelná nehoda pěti příslušníků mírových sil ISAF v Afghánistánu nebyla profesní chybou. V Berlíně to potvrdil generální inspektor bundeswehru generál Harald Kujat. Při neštěstí včera přišli o život tři vojáci z Dánska a dva z Německa. Při vojenském cvičení v baltském moři pak přišli o život další dva Němci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

voják ISAF | Foto: ČTK/AP

Německo a Dánsko se dohodly na vytvoření společné vyšetřovací komise. "Ještě dnes se tento smíšený tým vydá na cestu," oznámil Kujat. V opačném směru z Kábulu do Německa se vrací osm zraněných, z toho pět německých vojáků. Jejich stav je podle ministra obrany Rudolfa Scharpinga stabilizovaný.

Ministr obrany Rudolf Scharping přerušil svou cestu k vojákům v Džibuti a urychleně se vrací do Berlína. Kancléř Gerhard Schröder považuje explozi za neštěstí, které nijak nezpochybňuje boj s teroristy. Generál Kujat ale připouští, že neštěstí negativně ovlivní motivaci 840 německých vojáků nasazených v Afghánistánu.

Při likvidaci šest metrů dlouhé a čtyřicet centimetrů široké sovětské rakety SA-3 došlo z dosud neznámých důvodů k nečekané explozi. O život přišlo celkem pět vojáků, další tři byli těžce zraněni, dva středně a dva lehce.

Pro německou armádu byla středa černým dnem. Vedle kábulského incidentu ztratila další dva vojáky při vojenském cvičení Severoatlantické aliance. Oba spadli z lodi do chladných vod Baltu a zemřeli na podchlazení.

V mírových operacích zahynulo od roku 1993 osmadvacet příslušníků bundeswehru, ale žádný z nich v přímém boji. Většinou šlo o nehody a také sebevraždu.

Martin Hromádka, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme