Smutečního rozloučení s hokejisty se zúčastnil i premiér Putin

Desetitisíce lidí proudily od časného ráno do domovské haly jaroslavského Lokomotivu rozloučit se s hráči, trenéry i dalšími zaměstnanci klubu, kteří zahynuli při středečním leteckém neštěstí. Na pietní akci se sjela celá řada ruských představitelů, hokejových funkcionářů, trenérů, hráčů i tisíce obyvatel Jaroslavli a okolí. Podle komentátorů tak masovou smuteční akci ruský sport nepamatuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Smuteční rozloučení v hokejové aréně v ruské Jaroslavli | Zdroj: Reuters

„Všichni, kdo dnes přišli, chtěli tímto způsobem vzdát hold hokejistům skvělého týmu, výborným hráčům z Ruska i ze zahraničí. Je těžké vůbec uvěřit tomu, co se stalo,“ uvedl prezident Ruské hokejové federace Vladislav Treťjak.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lenka Kabrhelová z místa přibližuje atmosféru smutečního rozloučení

Na ledovou plochu překrytou modrým kobercem přišli nejvyšší ruští představitelé včetně premiéra Vladimira Putina či ministra sportu Vitalije Mutka, šéfové Kontinantální hokejové ligy, zdrcení trenéři – včetně Vladimíra Vůjtka, který dovedl tým hned dvakrát k vítězství v národní lize, i spoluhráči a soupeři.

„Všem je těžko to vůbec přijmout. V ten den jsme se setkali s celým týmem, s trenéry, s hokejisty, přáli jsme jim šťastnou cestu a úspěch na zápase v Minsku. Všichni měli dobrou náladu, když mi pak tu zprávu volali, nemohl jsem uvěřit,“ říká Jurij Karmanov hokejový skaut a manažer, který pracuje s mladším týmem Lokomotivu a často pracovně jezdí i do České republiky.

Čtěte také: V ruské Jaroslavli uctívají tisíce lidí památku hokejistů

„Je mi velmi smutno a dovedu si představit, jaká je atmosféra v České republice. Je to obrovská lidská ztráta i škoda pro český hokej. Rachůnek, Marek a Vašíček byli hráči světové úrovně,“ dodává Karmanov, který jako mnozí další bezradně vrtí hlavou ohledně možných příčin havárie. A doufá, že na otázky brzy odpoví vyšetřování.

S neskrývaným dojetím se s hokejisty loučili i jaroslavští obyvatelé, podle kterých má hokej ve městě nezaměnitelnou roli. Po oblíbeném týmu zůstane podle mnohých dlouhou dobu prázdno.

Klub musí žít dál, přejí si místní

„Jaroslavl žije hokejem, podívejte se kolik lidí přišlo. Lidé tu odjakživa měli raději hokej než fotbal, na stadionu bývalo vyprodáno. Pro všechny je to rána,“ říká třicetiletý stavař a amatérský hokejista Alexej Artěmjev, který doufá, že se klub postaví na nohy.

„Je to obrovská tragédie, ale klub musí žít dál – kvůli památce na všechny, kteří zahynuli,“ soudí Alexej, který na další vystoupení oblíbeného „Loko“, jak fanoušci klubu přezdívají, bude muset sezónu počkat.

Prezident Lokomotivu Jurij Jakovlev během tryzny oznámil, že klub v právě začínajícím ročníku KHL startovat nebude. Nový tým se soutěže vrátí až napřesrok.

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme