Smutná zpráva pro rusko-americké vztahy, zareagoval Kreml na ohlášení nových sankcí

V Moskvě předpokládají, že se zpřísněné americké sankce proti Rusku stanou překážkou zlepšení vztahů, na kterém se dohodli prezidenti obou mocností Donald Trump a Vladimír Putin na schůzce v Hamburku. Nová podoba sankcí se týká hlavně poskytování kreditů Rusku a ruských energetických projektů v Evropě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho americký protějšek Donald Trump | Foto: Bandar Algaloud/Courtesy of Saudi Royal Court | Zdroj: Reuters

„Postoj k tomuto zákonu bude vytvořen na základě důkladné analýzy a rozhodnutí určitě udělá hlava státu, prezident Putin,“ prohlásil Putinův mluvčí Dmitrij Peskov s tím, že ruský prezident rozhodne až po schválení sankcí americkým Senátem a podepíše je Trump.

„V tuto chvíli můžu říct, že je to smutná zpráva z pohledu rusko-amerických vztahů a jejich dalšího vývoje,“ prohlásil Peskov.

Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov agentuře Interfax řekl, že návrh zákona o protiruských sankcích neponechává možnost k normalizaci vztahů mezi Ruskem a Spojenými státy v dohledné době. Rusko ale neodmítá dialog s Amerikou, přestože bude nuceno přijmout odvetné kroky, upozornil Rjabkov. Podle jeho názoru je prohloubení protiruských sankcí důsledkem deformace politického myšlení ve Spojených státech.

Američtí poslanci schválili nové protiruské sankce. Odpověď musí být tvrdá, zní z Moskvy

Číst článek

Podle amerikanisty Vladimíra Vasiljeva se ekonomika a ekonomické zájmy staly rukojmím úzce egoistických politických zájmů a krátkozrakých ideologických stereotypů.

Předsedkyně ruského senátu Valentina Matvijenková prohlásila, že sankce jsou americkým pokusem, jak vytlačit Rusko z evropských energetických trhů.

Ruský diplomat očekává, že sankce schválí i americký Senát. Vlivný ruský senátor Franc Klincevič se obává návratu ke studené válce, soupeření velmocí podle něj jen nahrává mezinárodním teroristům.

Na ohlášení sankcí reagovalo i francouzské ministerstvo zahraničí. Podle něj mohou být americké nové sankce vůči Rusku, Iránu a KLDR v rozporu s mezinárodním právem, informovala agentura Reuters. Ministerstvo uvedlo, že bude nevyhnutná diskuze v rámci Evropské unie kvůli možnému dopadu na občany a firmy v EU.

'Široké' důsledky pro energetiku

Nové protiruské sankce mají být namířeny na jedince a firmy spojené s údajnými pokusy ovlivnit americké prezidentské volby. Evropská komise pak v sobotu také varovala americký Kongres před přijetím nových sankcí proti Rusku a vyzvala Washington, aby zamýšlené kroky koordinoval s partnery ze skupiny velkých ekonomik G7.

Brusel se obává, že další sankce by mohly mít „široké" a „nezamýšlené důsledky" na Evropskou unii, zejména na její energetiku.

Martin Dorazín, Eva Mošpanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme