Smutný den pro Evropu, myslí si o brexitu Němci. Hlavně žádnou hysterii, uklidňuje Tusk

Proevropsky smýšlející politici vyjadřují smutek i zklamání nad tím, že se Britové v referendu vyslovili pro brexit. Někteří vyjadřují obavy z budoucnosti, další upozorňují, že se i přes negativní výsledek hlasování nejedná o konec světa. Ozývají se i hlasy, že by se Evropa měla z této situace především poučit. Všichni se ale v zásadě shodují, že rozhodnutí Velké Británie musí být respektováno.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pokud se Británie rozhodne zůstat, spustí se diskuze o tom, jak učinit unii pružnější

Pokud se Británie rozhodne zůstat, spustí se diskuze o tom, jak učinit unii pružnější | Foto: Matt Dunham | Zdroj: ČTK

„Není možné odhadnout všechny politické důsledky, které tato událost bude mít, zejména pro Velkou Británii. Ale rozhodně teď není prostor pro hysterické reakce. Chci všechny ujistit, že jsme připraveni také na tento negativní scénář,“ oznámil předseda Evropské rady Donald Tusk.

Zachování evropské osmadvacítky si velmi přálo například Německo. Ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier proto netajil zklamání: „Novinky z Británie opravdu nutí k zamyšlení. Vypadá to na smutný den pro Evropu a pro Spojené království.“ Prakticky stejná slova použil i vicekancléř Sigmar Gabriel.

Václav Klaus: Dnes je úžasný den, brexit nás zachraňuje od bruselského monstra

Číst článek

Francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault se nechal slyšet, že je mu z rozhodnutí Velké Británie smutno. „Evropa bude pokračovat. Musí ale zareagovat a znovu nalézt důvěru svých obyvatel. Je to naléhavé,“ dodal.

Někdejší finský premiér Alexander Stubb označil brexit za zlý sen. „Evropská integrace je o krizovém managementu. Momentálně nemáme nouzi o krize a snadná řešení neexistují,“ poznamenal.

„Je to rozhodně velmi smutný den pro Evropu, ale Evropská unie tím není pohřbena,“ upozornil Gianni Pittella, předseda Progresivní aliance socialistů a demokratů v Evropském parlamentu.

Švédská ministryně pro záležitosti Evropské unie Ann Lindeová se domnívá, že osmadvacítka se teď musí soustředit na budoucnost. „Musíme lidem ukázat, proč věříme, že je Evropská unie důležitá, proč v ní potřebujeme zůstat. Musíme se zaměřit na záležitosti, které se dotýkají každodenních životů obyvatel – někde byly možná nejasnosti nebo arogantní přístup,“ uvažuje.

Británie se ve čtvrtečním referendu rozhodla opustit Evropskou unii. Podle konečných výsledků pro brexit hlasovalo 51,9 procent voličů, pro setrvání v unii 48,1 lidí. K volebním urnám přišlo 72 procent registrovaných voličů.

Le Penová touží po frexitu, podle Wilderse nazrál čas pro referendum i v Nizozemí

Číst článek

 

Brexit - výsledky hlasování v regionech | Foto: Český rozhlas

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme