Smutný den pro řecké kuřáky. Od září si nezapálí ani v baru či v práci

V Řecku dnes začal platit úplný zákaz kouření ve všech uzavřených veřejných prostorách. V této balkánské zemi doposud platila méně přísná forma omezení kouření, Řekové ji ale porušovali.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kouření | Foto: Jan Rosenauer

Pro kuřáky je 1. září 2010 velmi nepříjemným historickým zlomem, protože od tohoto nesmí kouřit v zaměstnání, v restauracích, kavárnách a barech, tedy v místech, kde Řekové tráví nejvíc času. Navíc kouří téměř polovina populace.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Řecku od září platí přísnější zákaz kouření. Podrobnosti přidává redaktorka Ivana Bernáthová

Už dříve platil zákaz v dopravních prostředcích,obchodech a zdravotnických zařízeních. Už na tyto zákazy si Řekové zvykali hodně dlouho.

Teď sice někteří vyhrožují, že si z nového zákona nic dělat nebudou, protože ranní káva jim bez cigarety nechutná, ale přinutí je asi nakonec provozovatelé kaváren a restaurací, a to kvůli hrozbě vysokých pokut.

Teď za letního rána si sice kuřáci zapálili u venkovního stolku, v zimě ale zahrádky zmizí, takže si cigaretu v kavárně budou muset odpustit. A nejen tam. Nemohou kouřit ani v práci, kde zmizely i kuřácké koutky nebo místnosti vyhrazené pro kuřáky.

Jeden z Řeků si posteskl, že za chvíli jim stát zakáže kouřit i doma. Tím se podle něj zvýší i takzvaný ánchos, čili stress nebo nervozita, což se prý promítne do špatné nálady a komunikace.

Za porušení zákazu hrozí vysoké pokuty

Kuřáci, kteří nebudou zákon respektovat, riskují pokutu 50 až 500 eur, provozovatelům podniků pak hrozí sankce mezi pěti stovkami až deseti tisíci eur.

Řecká ministryně zdravotnictví Mariliza Xenojanakopuluová zdůrazňuje, že na dodržování zákazu budou dohlížet kontrolní hygienické týmy, samozřejmě státní policie a taky přístavní policie, která bude kontrolovat přístavní krčmy a trajekty.

Méně přísné zákony, které od roku 2002 a pak 2009 omezovaly nebo zakazovaly kouření v uzavřených veřejných prostorách, kuřáci nerespektovali právě kvůli špatné kontrole, ale také kvůli řadě výjimek, v nichž se nevyznali ani sami zákonodárci.

Zákaz a krize nás zničí, naříkají majitelé barů

Například malé kavárničky nebo restaurace o výměře menší než 70 metrů čtverečních si mohly vybrat, zda budou celé nekuřácké, anebo se zaměří na kuřáky. Větší podniky pak musely mít jasně označenou zónu pro kuřáky, kde byla povinná účinná ventilace.

Majitelé si stěžovali na vysoké náklady a na úbytek zákazníků. Teď si zase stěžují na to, že zákaz přišel v nevhodnou dobu, kdy je ekonomická krize, vláda navíc zavádí kvůli hrozícímu státnímu bankrotu úsporná opatření a oni sotva přežívají.

Zmizet musí i reklamy na cigarety

Výjimku získaly z ekonomických důvodů na osmiměsíční přechodnou dobu pouze kasina a noční kluby o ploše větší než 300 metrů čtverečních. Těch ale v Řecku mnoho není. Navíc i v nich od dneška platí zákaz reklamy na tabákové výrobky.

Podle řeckého ministerstva zdravotnictví právě reklama hodně přispěla k tomu, že v zemi kouří polovina populace a že cigareta láká mnoho dětí. Výsledkem je pak smrt dvaceti tisíc Řeků na následky kouření včetně šesti stovek pasivních kuřáků.

Řecko jde s dobou

Současný zpřísněný protikuřácký zákon v Řecku odpovídá trendu, kterým se řídí i další západoevropské země, jako jsou Francie, Itálie nebo Norsko. Podobný zákaz chystá od příštího roku i Španělsko.

Všem pochybovačům o výsledcích protikuřáckých kampaní odborníci nabízejí pozitivní čísla uveřejněná ve dvou nezávislých odborných studiích. Podle nich v důsledku zákazu kouření ve veřejných prostorách poklesl počet infarktů v některých státech Evropy a v USA až o třetinu.

Ivana Bernáthová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme