Snaha záchranářů v Alpách skočila tragicky. Jeden zemřel, dva jsou těžce zraněni

V rakouských Alpách došlo o víkendu ke komplikované záchranné akci, která skončila tragicky. Poté, co se slovenský horolezec propadl do ledovcové pukliny, mu přiletěli vrtulníkem na pomoc záchranáři. Jeden z nich při zásahu zahynul, další utrpěli zranění.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejní vrtulník nad silnicí č. 43 | Foto: Michal Záboj

K tragédii došlo ve východním Rakousku v pohoří Venediger. Vrchol štítu Gross Venediger je třetí nejvyšší horou země, měří 3657 metrů. Pětatřicetiletý slovenský alpinista během sestupu z hory zapadl do ledovcové trhliny, zřítil se do hloubky asi 40 metrů.

Muž patřil do osmičlenné skupiny slovenských alpinistů, kteří se při sestupu rozdělili na dvě skupiny. Pět jich jelo na lyžích a tři sestupovali pěšky bez připevnění na laně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Případ sleduje zpravodajka ČRo Marie Woodhamsová

Rakouská horská služba se pustila bezprostředně do záchranné akce. K muži se ale nepodařilo dostat. Proniknout do zužující se trhliny je totiž možné pouze s pomocí speciálního vybavení. Záchranné práce proto pokračovaly i druhý den.

Snaha záchranářů ale skončila tragicky. Při záchraně zahynul jeden z týmu rakouské vysokohorské služby a další dva jeho kolegové byli těžce zraněni. Použit byl vrtulník, kterému ale let komplikovalo velmi špatné počasí.

Pilot se musel orientovat v husté mlze. Tři záchranáře dopravoval k místu neštěstí zavěšené na laně. Stroj se ale kvůli silnému větru dostal do turbulencí. Poté se záchranáři zřítili za zatím ne zcela jasných okolností do hloubky deseti metrů.

Marie Woodhamsová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme