Snahu USA zpoplatnit elektronická povolení ke vstupu do země hodnotí EK negativně

Poplatky za elektronická povolení ke vstupu do Spojených států se mohou negativně projevit v transatlantických vztazích. Snahu o vybírání 10 dolarů za povolení vydávané v bezvízovém režimu ESTA vnímá Evropská komise jako krok zpět ve vzájemných vztazích. Zavedení poplatků už schválil Senát amerického Kongresu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pasová kontrola na letišti | Foto: Alexandr Pícha

Ačkoli zákon o cestovním ruchu zavádějící poplatek 10 dolarů za vydání každého povolení ESTA musí ještě schválit Sněmovna reprezentantů, Evropská komise už teď hodnotí takový postup negativně.

Podle mluvčího komisaře pro vnitro a justici Michela Cerconeho bude muset Evropská komise v případě schválení poplatku přehodnotit, jestli je program ESTA stále bezvízovým systémem.

"Je jasné, že to může být krok zpět v naší společné snaze zlepšit transatlantický pohyb obyvatel Spojených států a Evropské unie," uvedl Cercone.

Výtěžek z vybraných poplatků se má použít na podporu cestovního ruchu. Představitel Evropské komise ve Spojených státech se ale nechal slyšet, že jen v pohádce o Alence v říši divů podpoří zvýšení ceny odbyt nějakého zboží.

Pavel Novák, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme