Snahu USA zpoplatnit elektronická povolení ke vstupu do země hodnotí EK negativně

Poplatky za elektronická povolení ke vstupu do Spojených států se mohou negativně projevit v transatlantických vztazích. Snahu o vybírání 10 dolarů za povolení vydávané v bezvízovém režimu ESTA vnímá Evropská komise jako krok zpět ve vzájemných vztazích. Zavedení poplatků už schválil Senát amerického Kongresu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pasová kontrola na letišti | Foto: Alexandr Pícha

Ačkoli zákon o cestovním ruchu zavádějící poplatek 10 dolarů za vydání každého povolení ESTA musí ještě schválit Sněmovna reprezentantů, Evropská komise už teď hodnotí takový postup negativně.

Podle mluvčího komisaře pro vnitro a justici Michela Cerconeho bude muset Evropská komise v případě schválení poplatku přehodnotit, jestli je program ESTA stále bezvízovým systémem.

"Je jasné, že to může být krok zpět v naší společné snaze zlepšit transatlantický pohyb obyvatel Spojených států a Evropské unie," uvedl Cercone.

Výtěžek z vybraných poplatků se má použít na podporu cestovního ruchu. Představitel Evropské komise ve Spojených státech se ale nechal slyšet, že jen v pohádce o Alence v říši divů podpoří zvýšení ceny odbyt nějakého zboží.

Pavel Novák, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme