Rozsáhlá sněhová bouře dál zuří nad USA a Kanadou. Mráz si vyžádal nejméně 19 životů

Nad převážnou částí Severní Ameriky i v sobotu zuří rozsáhlá zimní bouře, která přinesla sníh, mrznoucí déšť, záplavy a mráz a vyžádala si nejméně 19 životů. Informoval o tom zpravodajský server BBC. Podle stanice CNN v USA zemřelo v souvislosti se sněhovou bouří a špatným počasím nejméně 16 lidí. Bez elektřiny je zhruba milion odběratelů a zrušeno bylo přes dvě stě letů.

Washington/Ottawa (Aktualizováno: 22:18 24. 12. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bezprecedentní bouře, která už před vánočním víkendem strhávala elektrické vedení, způsobila smrtelné autonehody a vedla k rušení letů, se rozkládá přes více než 3200 kilometrů od amerického státu Texas po kanadskou provincii Québec. Podle agentury AP se varování a výstrahy před zimním počasím týkají přibližně 60 procent obyvatel USA.

Podle stanice CNN nejméně 16 lidí zemřelo v souvislosti se špatným počasím. Jednalo se o dopravní nehody, v některých případech se zdravotníci nedostali včas k lidem, kteří potřebovali jejich pomoc. Jedna z nejhorších situacích panuje zřejmě v okrese Erie ve státě New York, kde zhruba dvě stě lidí zůstalo zablokováno ve svých vozech během sněhové bouře, uvedla stanice CNN.

Podle agentury AP bylo dnes zrušeno na 2400 letů, což je o několik tisíc letů méně než v pátek. Bez proudu bylo k 19.30 SEČ zhruba milion odběratelů. Společnost PJM, která dodává proud 65 milionům klientů, vyzvala odběratele ve třinácti státech, aby omezili svou spotřebu elektřiny, protože hrozí výpadky proudu.

Podobná varování vydali provozovatelé sítí i v dalších amerických státech. Velmi chladné počasí zvyšuje spotřebu elektřiny a současně způsobuje některým elektrárnám provozní potíže.

Teploty ve státech od Skalistých hor na západě Spojených států po Apalačské pohoří na východě podle americké meteorologické služby klesly drasticky pod běžné hodnoty.

„V některých oblastech může pobyt venku vést do několika minut k omrzlinám,“ varovali meteorologové. Vydaných výstrah je podle nich tolik, že to dosahuje téměř rekordní hranice. V severoamerickém státě Montana teploty dosáhly až minus 45 stupňů Celsia, minus 17 stupňů pak zaznamenali ve městě Hell ve státě Michigan.

V zasněžené Jižní Dakotě došlo běžné palivo příslušníkům místních původních kmenů, kteří podle svých představitelů musí pálit oblečení, aby se udrželi v teple.

Pobřeží Tichého oceánu na severozápadě USA mrznoucí déšť pokryl vrstvou ledu, podle BBC ve zmrzlých ulicích Seattlu bruslili někteří obyvatelé. Pobřežní oblasti na opačné straně země se zase potýkají se záplavami. Některé ulice a domy ve městě New York zaplavily přílivové vlny.

V pátek bylo kvůli počasí v USA zrušeno přes 5700 letů, bez elektřiny se ocitlo přes milion domácností a podniků. Uzavírky se týkaly několika dálnic, při nehodách ve státech Ohio, Missouri a Kansasu zemřelo nejméně šest lidí. V Kanadě se bez elektřiny ocitly tisíce lidí, výstrahy před extrémním mrazem a zimními bouřemi se týkají většiny země.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme