Sněhová bouře v USA a Kanadě zabila nejméně pět lidí

Severovýchod Spojených států a jihovýchod Kanady se dál potýká s rozsáhlou sněhovou vánicí, která způsobila dopravní kalamitu, omezila letecké spoje na minimum a zanechala stovky tisíc lidí bez dodávek elektřiny. Bouři se připisuje nejméně pět obětí, o šesti mrtých píše The Wall Street Journal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severovýchod USA a část Kanady zavalil sníh | Zdroj: Reuters

Nejvíce obětí hlásí kanadská provincie Ontario. Osmdesátiletá žena tam zkolabovala při odhazování sněhu z příjezdové cesty, dva muži pak přišli o život při dopravních nehodách.

V New Yorku srazilo auto čtyřiasedmdesátiletého muže. Jeho řidička kvůli sněhu ztratila kontrolu nad vozem. Po jedné oběti hlásí Germantown ve státě New York a Prospect v Connecticutu.

Bez elektřiny zůstalo zhruba 600 tisíc lidí na jihovýchodě Nové Anglie. Výpadky elektřiny postihly i několik měst v Massachusetts, především na jihovýchodě státu, a řadu dalších oblastí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přehled aktuální situace ve Spojených státech přináší tamní zpravodaj ČRo Vít Pohanka

Počet domácností bez elektřiny se přitom neustále mění podle toho, jak se postupně dodávky elektřiny obnovují nebo na některých místech zase přerušují.

Závěje na severovýchodě USA přesahují šedesát centimetrů a sníh stále přibývá. Američtí meteorologové očekávají, že v Bostonu spadne přes 90 centimetrů sněhu. Překonalo by to rekord z roku 2003, kdy město zavalilo sedmdesát centimetrů sněhu.

Na Loganově letišti u Bostonu naměřili v noci vítr, který v poryvech dosahoval rychlosti 120 kilometrů za hodinu. Výpadek v letecké dopravě způsobený bouří uvěznil v hotelích mnoho cestujících z vnitrostátních i mezinárodních linek.

Severovýchod USA a část Kanady zavalil sníh | Foto: Reuters

Američané přezdívají bouři Nemo. Vánici tak pojmenovala televizní stanice Weather Channel, která vysílá jen o počasí. Název sice není oficiální, veřejnost ho ale velmi rychle přijala.

Očekává se, že následky budou silničáři a elektrárenské společnosti odstraňovat do pondělí. Výhodou je, že vánice zasáhla region v pátek před víkendem, kdy se lidé nepotřebují dostávat do práce.

Vít Pohanka, Kateřina Causidisová, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme