Alpské země nadále sužuje silné sněžení, dva muži přišli o život při odstřelování laviny

Několik dnů trvající sněhová kalamita v alpských zemích stále neskončila. Po krátké pauze bez srážek v noci na neděli v německých, rakouských i švýcarských Alpách opět sněžilo. Nebezpečí pádu lavin je nadále enormní, v sobotu zahynuli pod sněhovou masou tři Němci a jeden člověk se pohřešuje. V neděli přišli ve francouzském středisku Morillon o život dva muži při nepovedeném pokusu o odstřelení laviny. Informovaly o tom agentury DPA a APA.

Tento článek je více než rok starý.

Mnichov/Liezen (Aktualizováno: 16:59 13. 1. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Ráno jsme zaznamenali 25 centimetrů nového sněhu v Teisendorfu, 30 centimetrů v Ruhpoldingu a 21 centimetrů v Garmischi-Partenkirchenu,“ uvedl mluvčí německé meteorologické služby DWD.

Obrovské množství těžkého sněhu působí na mnoha místech problémy i kvůli riziku zřícení střech. Sníh proto z budov odstraňují stovky hasičů a vojáků. Německá ministryně obrany Ursula von der Layenová při návštěvě Berchtesgadenu slíbila, že německá armáda bude v postižených oblastech Bavorska pomáhat tak dlouho, jak bude potřeba.

Lidé v hornobavorských okresech Bad Tölz-Wolfratshausen, Garmisch-Partenkirchen, Miesbach, Berchtesgadensko a Traunstein, kde již několik dnů částečně platí stav katastrofy, se proto musí vyrovnat s dalšími přívaly sněhu.

Hasiči v Božím Daru dál bojují se sněhem. O pomoc požádaly i okolní obce

Číst článek

Experti počítají se silným nárazovým větrem, který v neděli může způsobovat závěje a pád stromů. Od pondělí se znovu ochladí a mohlo by napadnout místy až metr nového sněhu. V Alpách přitom již nyní panuje zvýšené lavinové nebezpečí.

V sobotu zahynuli v rakouské spolkové zemi Vorarlbersko pod masami sněhu tři Němci a jeden se stále pohřešuje. Pátrání po něm muselo být přerušeno kvůli nebezpečí pádu dalších lavin. Turisté neuposlechli varování, aby neopouštěli upravené tratě.

Další dva lidé přišli v neděli o život ve francouzských Alpách - šlo o pracovníky horského střediska Morillon nedalo Chamonix. Podle všeho nejspíš předčasně explodovala nálož, kterou chtěli odpálit lavinu ohrožující sjezdovky. Za poslední měsíc zemřelo v důsledku špatného počasí v Evropě nejméně 26 lidí, uvedla agentura AP.

Od neděle je lavinové nebezpečí v Nízkých Taurách a severních rakouských Alpách ve spolkové zemi Štýrsko na stupni čtyři, tedy vysokém.

V pondělí přijdou další srážky

V oblasti kolem města Liezen napadlo až 30 centimetrů nového sněhu. V pondělí se očekávají další srážky a nebezpečí se může dostat opět na nejvyšší stupeň. Již nyní hrozí samovolné uvolnění lavin, a to i v nižších polohách. Na tisíc záchranářů byla nasazeno na odklízení sněhu ze střech domů.

Na zádech pět kilo dynamitu, na nohách sněžnice. Odstřelovači lavin pomáhají chránit skiareály i města

Číst článek

Švýcarský meteorologický úřad varoval, že na severu země, ale i v jižněji položených Bernských a Walliských Alpách či v kantonu Graubünden na východě může do úterního poledne napadnout místy až půldruhého metru nového sněhu.

I zde se lavinové nebezpečí patrně zvýší na nejvyšší stupeň pět. Výstraha se týká také extrémně silného větru, který na horách může dosahovat až 160 kilometrů za hodinu. Kvůli pádu lavin je od nedělního rána přerušen vlakový provoz skrze tunel Furka ve středním Švýcarsku.

Nový sníh přivodil v noci na neděli v Dolním Bavorsku nedaleko české hranice četné dopravní nehody a uzavírky silnic. Policisté a hasiči zaznamenaly více než 150 výjezdů.

Podle policie se odehrálo 24 nehod, jeden člověk utrpěl těžká zranění. Na mnoha místech, především v okresech Deggendorf a Straubing-Bogen, popadaly na silnice stromy tíhou napadaného sněhu. Některé silnice jsou proto neprůjezdné. Odklízecí práce jsou pro záchranáře kvůli hrozbě pádu dalších stromů momentálně příliš nebezpečné.

Bavorský premiér Markus Söder (CSU) v sobotu oznámil, že do postižených oblasti bude vysláno dalších 500 policistů. Mají pomáhat zejména s odklízením sněhu ze střech budov, u nichž hrozí zřícení.

„Není důvod k panice, ale k vážným obavám ano,“ řekl Söder při návštěvě města Bad Tölz. Dohromady bylo do akce nasazeno 5000 osob.

V Kemptenu v jihoněmecké oblasti Allgäu město v sobotu večer preventivně uzavřelo 11 sportovních hal kvůli nebezpečí zřícení v důsledku sněhové zátěže. Zavřené zůstanou až do úterka, neboť lze počítat s dalším sněžením, řekl mluvčí města.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme