Sněhu a ledového větru se už předem obávají v Belgii

Sněhový poplach hlásí v předtuše dalšího útoku mrazivého počasí Belgie. Na jejím území má sněžit celou sobotu. Tamní média už předem nabádají obyvatele, aby nejezdili auty, pokud nemusejí a radí jim, aby zůstali doma. Země, která není zvyklá na třeskuté zimy, nemá dost techniky, ani dalšího vybavení jak se sněhem bojovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sníh | Foto: Tomáš Adamec

Za předem prohranou bitvu se sněhem vyhlásil tento víkend deník Le Soir. Podle něj nastane v Belgii nevyhnutelně chaos. Má přitom napadnout jen asi 6 cm sněhu. Při teplotách od -1 do -6 stupňů to ale stačí, aby toto federální království kleslo na kolena. Už před několika dny dokázala Belgii ochromit sotva pěticentimetrová vrstva prašanu.

Země má kritický nedostatek odklízecích strojů a také technické soli. 4 milionové Valonsko má všeho všudy 6 desítek sypačů a 180 pluhů. Na pomoc jim musí přijít 300 upravených vozidel soukromých firem. Kritické dny čekají také centrální bruselský region. Na dva několikadenní sněhové útoky spotřeboval už 3 tisíce tun soli. Zásoby má už jen do úterý a to solí jen nejdůležitější ulice ve městě.

O chodníky a náměstí se nestará nikdo. Sypání pískem je pro Belgičany neznámým pojmem. Úřady se vzdávají osudu a varují občany před kolapsem městské dopravy a chaosem na silnicích.

Pavel Novák, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme