Sněmovna reprezentantů diskutuje o rezoluci odsuzující Bushovu politiku v Iráku

V americké Sněmovně reprezentantů se strhla ostrá rozprava před pátečním hlasováním o rezoluci odsuzující návrh prezidenta Bushe na posílení amerických bezpečnostních sil v Iráku. Na textu dokumentu se zástupci obou stran shodli včera, všichni zákonodárci se nyní mohou k jeho znění vyjádřit. Jde o první takto širokou debatu od listopadu, kdy kontrolu nad Sněmovnou reprezentantů získala Demokratická strana. Ta také nasadila do vzrušené debaty politiky, kteří jsou veterány z Vietnamu a z Iráku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kongres USA | Foto: Alexandr Pícha

Demokratický kongresman Patrick Murphy prohlásil, že si uvědomil chyby politiky Bushovy administrativy, už když kráčel ve vojenských botách v Iráku coby kapitán americké armády. Předsedkyně sněmovny Nancy Pelosiová zas zdůraznila, že Bushova eskalace neučiní Ameriku bezpečnější.

Republikáni naopak varují, že ústup povzbudí teroristy. Podle vůdce republikánů ve sněmovně Johna Boehnera by to byl signál pro Al-Káidu, že Američané už nemají na boj žaludek.

Sněmovna bude hlasovat o rezoluci v pátek. Dokument má jen proklamativní charakter a v Senátu se ho demokratům nepodařilo prosadit.

Alexandr Pícha, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme