Americká sněmovna vyhověla Trumpovi, pomoc koronavirem zasaženým lidem zvýšila na 2000 dolarů

Sněmovna reprezentantů v pondělí schválila zvýšení jednorázového příspěvku, který dostane většina Američanů jako pomoc v koronavirové krizi. V souladu s přáním prezidenta Donalda Trumpa by se měla zvýšit částka z 600 na 2000 dolarů, informovala agentura AP. Zákonodárci rovněž přehlasovali veto šéfa Bílého domu a schválili zákon o obranném rozpočtu. Obě normy nyní posoudí republikány ovládaný Senát.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

S covidem-19 ve Spojených státech zemřelo přes 334 000 lidí. Virem SARS-CoV-2 se jich nakazilo přes 19,2 milionu | Foto: Tom Brenner | Zdroj: Reuters

Výplata jednorázového příspěvku je součástí stimulačního balíku na pomoc americké ekonomice zasažené pandemií covidu-19. Už dříve soubor opatření schválily obě komory parlamentu a po průtazích jej nakonec podepsal i Trump. Před podpisem přitom prezident žádal, aby byl příspěvek místo schválených 600 dolarů zvýšen na 2000 dolarů.

Demokraty ovládaná Sněmovna reprezentantů v pondělí požadavku republikánského prezidenta vyhověla a zvýšení o 1400 dolarů schválila. Podle agentury AP se ale čeká, že Senát, který kontrolují republikáni, nebude názor druhé komory Kongresu na zvýšení příspěvku sdílet.

Miliony Američanů mají znovu nárok na podporu v nezaměstnanosti. Trump podepsal stimulační balíček

Číst článek

Podle republikánských senátorů by opatření příliš zatížilo rozpočet. Náklady na na něj vyčíslili na 464 miliard dolarů (téměř deset bilionů Kč).

S covidem-19 ve Spojených státech zemřelo přes 334 000 lidí. Virem SARS-CoV-2 se jich nakazilo přes 19,2 milionu. Pandemie silně postihla také americké hospodářství.

Přehlasování Trumpa?

Ve sněmovně se hlasovalo i o Trumpem vetovaném obranném rozpočtu ve výši 740 miliard dolarů (téměř 16 bilionů Kč). Zákonodárci mu dali zelenou, nyní bude o předloze hlasovat Senát, který ovládají republikáni. Pokud i on zákon schválí, bude veto prezidenta Trumpa přehlasováno poprvé během jeho čtyřletého mandátu, upozornila agentura AP.

Pro schválení rozpočtového zákona se vyslovilo v demokraty ovládané komoře 322 kongresmanů, proti jich bylo jen 87. Proti vetu prezidenta Trumpa hlasovalo i 109 republikánů. Senátoři by měli o předloze rozhodovat ještě tento týden. K přehlasování prezidentského veta je třeba dvoutřetinová většina hlasů.

Trumpův prohraný rok. Prezidentské volby ovlivnil koronavirus, porážku od Bidena dosud neuznal

Číst článek

Návrh zákona předpokládá mimo jiné zvýšení platů amerických vojáků o tři procenta. Kromě rozpočtu ale norma obsahuje i řadu dalších ustanovení, která přímo nesouvisí s financováním armády. Počítá například s rozšířením sankcí kvůli plynovodu Nord Stream 2. Podobný zákon přijímá Kongres každoročně od roku 1961, uvedla agentura Reuters.

Prezident Trump vetoval zákon minulý týden ve středu. Požadoval mimo jiné, aby zákonodárci do normy vložili nesouvisející omezení týkající se společností vlastnících sociální sítě, které jsou podle něj proti němu zaujaté. Nelíbila se mu také pasáž o přejmenování vojenských základen, které nesou jména generálů bojujících v občanské válce v letech 1861 až 1865 na straně Konfederace.

Současný šéf Bílého domu v minulosti vetoval osm zákonů. Jeho veta se ale dosud ani v jednom případě nepodařilo zvrátit, protože příznivci návrhů pro ně nedokázali získat potřebné dvě třetiny zákonodárců v obou komorách Kongresu, aby zákon mohl projít i bez Trumpova podpisu.

V listopadových prezidentských volbách zvítězil demokrat Joe Biden. Jeho výhru nad Donaldem Trumpem v polovině prosince oficiálně potvrdil i sbor volitelů. Prezidentského úřadu se Biden ujme při slavnostní inauguraci 20. ledna příštího roku. Současný šéf Bílého domu Trump nadále odmítá uznat svou volební porážku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme