Sněmovna reprezentantů rezolucí odmítla Bushův plán pro Irák

Americká Sněmovna reprezentantů se vyslovila proti posilování amerických bezpečnostních sil v Iráku. Výraznou většinou hlasů přijala rezoluci, která je proti nové Bushově strategii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kongres USA | Foto: Alexandr Pícha

Po vzrušené třídenní debatě se k demokratickým kongresmanům připojilo i 17 republikánů. Rezoluce nemá vůči Bushově administrativě právní platnost, ale Demokratická strana se netají tím, že chce jít dále. Předsedkyně Sněmovny Nancy Pelosiová označila dokument za jasný signál prezidentu Bushovi, že je v Iráku opravdu nutný nový směr.

Republikánští zákonodárci se teď obávají, že se demokraté budou snažit narušit posilování amerických sil rozpočtovými škrty. Hodně teď záleží na dnešním jednání v Senátu. Po úspěchu ve sněmovně se totiž demokraté budou snažit schválit stejnou rezoluci i v horní komoře Kongresu. V Senátu však nebude mít hlasování tak hladký průběh jako ve Sněmovně reprezentantů. Demokratickým senátorům se totiž už jednou nepodařilo získat pro debatu o rezoluci ani nadpoloviční většinu. Pro znovuotevření rozpravy by ale potřebovali získat i 19 republikánů, což je nepravděpodobné.

Demokratičtí kandidáti na úřad prezidenta přesto přerušili kampaň a letí do Washingtonu. Rezoluce nebude mít právní vliv na rozhodování prezidenta Bushe, i kdyby ji po Sněmovně přijal i Senát. Demokraté ji ale berou jako zkoušku sil před snahou o rozpočtové škrty, nebo jiný nátlak na omezení amerických sil v Iráku.

Milan Kopp, Alexandr Pícha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme