Další krok k impeachmentu. Sněmovní výbor doporučil schválit ústavní žalobu na Trumpa

Právní výbor Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu doporučil sněmovnímu plénu schválit ústavní žalobu na prezidenta Donalda Trumpa. Výbor, který ovládají opoziční demokraté, shledal šéfa Bílého domu vinným z obstrukcí vůči Kongresu a ze zneužití moci ve snaze přinutit cizí mocnost ke vměšování do amerických prezidentských voleb.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sněmovna reprezentantů během jednání o rezoluci k impeachmentu

Sněmovna reprezentantů během jednání o rezoluci k impeachmentu | Foto: Tom Brenner | Zdroj: Reuters

Plénum Sněmovny reprezentantů by mělo o impeachmentu hlasovat příští týden. V lednu definitivně rozhodne Senát, který ale ovládají Trumpovi republikáni. Prezident jakékoli obvinění popírá a tvrdí, že žaloba je politické divadlo a hon na čarodějnice.

Z americké Sněmovny reprezentantů: Vyšetřování Donalda Trumpa se účastní lidé s vazbami na Česko

Číst článek

Výbor o dvou bodech ústavní žaloby debatoval od středy, hlasování se původně očekávalo ve čtvrtek večer. Jednání ale podle poslanců protahovaly spory mezi demokraty prosazujícími impeachment a republikány, kteří hájili pozice prezidenta.

Republikánští poslanci předkládali dlouhou řadu dodatků, jejichž přijetí vzhledem k demokratické většině nemělo naději na úspěch. Někteří pronášeli záměrně dlouhé projevy, aby debatu zdrželi.

Po loňských listopadových volbách demokraté ovládli celou Sněmovnu reprezentantů, a tím pádem mají většinu i ve všech jejích výborech. Proto schválení článků ústavní žaloby není překvapením, stejně jako se všeobecně očekává, že příští týden je schválí sněmovní plénum.

V Senátu, který bude v lednu o impeachmentu s konečnou platností rozhodovat, je situace opačná. Republikánská většina podle komentátorů nejspíš nedopustí, aby byl prezident své funkce zbaven.

Hlasovani o impeachmentu @Donald J. Trump pristi tyden na plenu Snemovny reprezentantu. Jeji justicni vybor prave schvalil zneni obou bodu obzaloby. Strikne dle stranicke linie... @Radiožurnál @Český rozhlas Plus @iROZHLAS.cz

16:15 – 13. 12. 2019

3 4

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme