Sněmovna reprezentantů schválila výdajový balík, míří do Senátu. Má zajistit dostatek vládních financí

Sněmovna reprezentantů, v níž mají většinu Republikáni, v pátek schválila výdajový balík v objemu 1,2 bilionu dolarů (přes 28 bilionů Kč), aby zabránila tomu, že některým resortům včetně ministerstev obrany a zahraničí dojdou peníze na jejich provoz. Uvedla to agentura AP. Takzvaný shutdown části americké federální vlády hrozil v noci na sobotu. Nyní se čeká, že balíku, který zajistí financování vlády do konce září, dá zelenou také Senát.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kapitol Spojených států amerických

Americký Kongres schvaluje rozpočet pro aktuální fiskální rok v době, když už je téměř v polovině tohoto období | Foto: Tereza Matoušová

Balík ve Sněmovně reprezentantů prošel v poměru 286 ku 134, hlasování v Senátu se očekává později v pátek. Více než 70 procent z výdajů přitom podle AP půjde na obranu.

Předseda Sněmovny reprezentantů Mike Johnson nechal více než 1000stránkový návrh prosadit v mimořádném režimu, což vyžaduje podporu dvou třetin komory. Obešel přitom pravidlo, podle kterého musí mít kongresmani alespoň 72 hodin na to, aby se seznámili s návrhem před hlasováním pléna.

Jeho postup sklidil ostrou kritiku radikálního křídla republikánských zákonodárců, přičemž republikánská poslankyně z Georgie Marjorie Taylorová Greeneová pohrozila, že spustí proces k vyslovení nedůvěry republikánskému předsedovi, píše list The New York Times (NYT).

‚Hlasovací sprint‘

Schválení výdajového balíku ve Sněmovně reprezentantů jen několik hodin před půlnočním termínem znamená, že nyní se v Senátu očekává „hlasovací sprint“, dodal NYT s tím, že není jisté, zda se horní komoře Kongresu podaří rozpočet před vypršením lhůty schválit.

Kongres USA schválil další prodloužení rozpočtového provizoria. Má zabránit kolapsu vládních financí

Číst článek

Vzhledem k tomu, že začíná víkend by ale dopady podle AP nebyly příliš citelné, protože vládní zaměstnanci v práci nebudou a Senát opatření patrně do pondělí schválí. Americký prezident Joe Biden avizoval, že balík podepíše, jakmile projde Kongresem.

Americký Kongres schvaluje rozpočet pro aktuální fiskální rok v době, když už je téměř v polovině tohoto období. Dosud se dvě hlavní politické strany nebyly schopné dohodnout na novém rámci financování vlády a místo toho v uplynulých měsících několikrát prodloužili platnost loňského rozpočtu, aby odvrátily kolaps vládních financí.

Po dokončení rozpočtových tahanic by se Sněmovna mohla dostat k projednávání balíku s dodatečným financováním pomoci Ukrajině, který v únoru prošel Senátem, Johnson jej ale více než měsíc odmítá předložit kongresmanům.

Zcela jistě se tak nestane ani v nejbližších dnech, neboť Kongres se v pátek chystá zahájit velikonoční prázdniny, které potrvají do druhého dubnového týdne.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme