Spojené státy zasáhly sněhové bouře a mráz. V Texasu jsou bez elektřiny a topení miliony lidí

Nejméně 20 obětí už mají sněhové bouře a tuhé mrazy v USA. Varování před nebezpečným počasím platí na místech od Kanady až po Mexiko. Z amerických států je na tom nejhůř jižanský Texas. Ten má jako jediný v celé zemi samostatnou, od zbytku oddělenou rozvodnou síť elektřiny, která zkolabovala. I právě teď jsou v Texasu víc než tři miliony domácností či institucí bez proudu a ničivé mrazy a sníh tam někteří přirovnávají k nejhorším hurikánům.

Od stálého zpravodaje Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyprošťování auta v Oklahomě | Foto: Nick Oxford | Zdroj: Reuters

Silný mráz a sněhové bouře zasáhly oblasti na různých koncích země – od Nové Anglie na severovýchodě, kde jsou na to ovšem zvyklí, až po Texas, kde to tamní infrastrukturu těžce zaskočilo.

Přehrát

00:00 / 00:00

USA zasáhly sněhové bouře a mráz. Více si poslechněte od zpravodaje Českého rozhlasu v USA Jana Kaliby

Rekordní mrazy hlásila také Minnesota na severu středozápadní oblasti. Problémy má Severní Karolina na atlantickém pobřeží, kde tři lidé v úterý zemřeli při tornádu, které se objevilo tak náhle, že úřady ani nestihly včas vydat obvyklé varování. V Chicagu napadlo skoro půl metru nového sněhu, lidé mrznou a hladoví.

V Texasu například nevyšly tištěné verze některých deníků i proto, že vzhledem ke stavu silnic prakticky nebylo možné je distribuovat. Ale mnohem závažnější je stejný problém u vakcíny proti covidu. Její dodávky se teď také zpožďují stejně jako vakcinace samotná. Objednaným se ruší původní termíny.

V Texasu zažili v poslední době některé na tamní poměry silnější zimy, ale aby mohli běžkaři vyrazit na pláže Mexického zálivu, jako je to například teď v Galvestonu, to je rarita.

Dezinformace o elektřině

Stát i díky federální pomoci na základě vyhlášeného nouzového stavu otevírá přístřešky pro stovky lidí bez elektřiny a bez topení. Zvyšuje se ale riziko nákazy covidem a také to nestačí. Bez elektřiny jsou miliony domácností, některé výpadky jsou dlouhodobé, už se několik lidí i otrávilo oxidem uhelnatým, když zkoušeli improvizovat ve snaze si zatopit.

This is how cold it is at my Apartment.

As a Texan, yes, I'm certainly not built for this. I don't even care.

01:48 – 16. 02. 2021

42909 315635

V extrémní zimě selhala samostatná texaská síť pro dodávky elektřiny, například El Paso, město v západním cípu státu, které na tuto síť jako jedno z mála míst není napojené, ale výpadky elektřiny nehlásí.

Současná krize je samozřejmě i politické téma. Guvernér Greg Abbott v úterý vydal prohlášení, kterým volá po reformě operátora zmíněné texaské elektrické rozvodné sítě.

This was Houston, Texas on February 15, 2021. Unreal.

04:45 – 17. 02. 2021

607 2506

Nabaluje se ale na ni třeba i celoamerická dezinformační kampaň, kterou přiživují i někteří politici včetně právě guvernéra Texasu republikána Abbotta. Dezinformace viní z rozsáhlých výpadků energii z obnovitelných zdrojů. Potíž je v tom, že v Texasu v zimě dodávají zelené zdroje – konkrétně větrné elektrárny – jen deset procent elektřiny, přes 80 procent obstarává v součtu plyn a uhlí.

Texasanům zkrátka zamrzly všechny typy zdrojů energie. Technologii výroby nemají odolnou vůči takovým mrazům. A to ani u větrných elektráren, které nemají chráněné proti extrémní zimě tak jako například v Grónsku, Norsku a v podobných oblastech.

El Paso did NOT lose power like most of Texas because we’re on a different grid than the rest of the state. Electric company also says it made improvements to infrastructure to prepare for extreme cold.

00:20 – 17. 02. 2021

437 1754

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme