Snímky z družice Ikonos míří do polské obce Komorów

Ochrana hranic, územní plánování, pořizování přesných map, nebo předvídání rozsahu živelních pohrom. To jsou jen některé z možností využití americké družice Ikonos. Satelit může z výšky 700 kilometrů fotografovat povrch celé planety. Signál z něj dosud mohlo přijímat 13 stanic rozmístěných po celém světě. V Evropě byla jediná v Bavorsku. K ní teď přibyla další. Stanice u polské obce Komorów (Komoruv) vzdálené necelých 100 km od Varšavy je první ve východní části Evropy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

satelitní anténa

satelitní anténa | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Na místě se byl podívat i varšavský zpravodaj Pavel Novák.

Anténa na základně v Komorově pracuje každý den jen několik desítek minut. Družice Ikonos neustále krouží kolem Země a do zorného pole této antény se dostává jednou až 2x denně. Stanice s ní má přímý kontakt vždy průměrně 10 minut. Během jednoho průletu nad základnou může fotografovat pás široký 350 km. Může na zem poslat fotografie území o rozloze 10 tisíc km2. Tedy například skoro celého Středočeského kraje. Základna v Komorowě obrazně řečeno vidí celou Evropu s výjimkou Portugalska. Hlavními zákazníky tohoto satelitního centra jsou armádní složky, ale i samosprávné orgány, ministerstva nebo i soukromé osoby.

"Můžeme zpracovávat velmi přesné územní modely měst, řek a jejich záplavových oblastí. Můžeme předvídat, které části území zasáhne povodeň a odkud je třeba evakuovat obyvatele. V případě lesních požárů můžeme odhadovat rozsah způsobených škod. Použití snímků ze satelitu a map, které z nich vytváříme je velmi široké," říká Pawel Ziemba, ředitel společnosti SCOR, která satelitní centrum v Komorowě obsluhuje. Fotografie z družice si může objednat kdokoli. Nejen úřady a instituce. Snímek zachycující území o rozloze 1km2 stojí v přepočtu přibližně 500 Kč.

Obyčejný člověk si může objednat třeba plakát s fotografií svého domu. Družice Ikonos dokáže rozlišit předměty o rozměrech nejméně 80 na 80 centimetrů. Na fotografiích jsou ale zřetelně vidět třeba i vedení vysokého napětí, nebo dělící čáry na vozovce. Satelitní snímky pomáhají monitorovat dění na strategicky důležitých územích. Například na polské východní hranici. Lze podle nich nejen předpovídat rozsah přírodních pohrom, například záplav, ale i zjistit jejich skutečné následky.

"Jsme schopní se značnou přesností zhodnotit, kudy prošla povodňová vlna a kam až sahala voda. Díky satelitní technice je tak prakticky nemožné oklamat pojišťovnu a získat odškodné podvodem," zdůrazňuje další z možných využití satelitních snímků z Ikonosu vedoucí projektu Marcin Borowski. Fotografie z družice také pomáhají při posuzování žádostí o přímé zemědělské dotace Evropské unie. Nejen že snímek z vesmíru ukáže skutečný tvar a rozlohu pole, ale podle vzorníků vzhledu rostlin v různých vegetačních fázích lze určit, jestli na poli bylo zaseto skutečně to, na co farmář dotace žádal. V archivu stanice jsou totiž uloženy snímky milionů kilometrů čtverečních území v Evropě.

Arkadiusz Kowalczyk, který se zabývá zpracováním snímků zaslaných na Zem z Ikonosu říká, že nejhezčí jsou fotografie vysokých pohoří a měst. Při zkouškách zdejší antény pořizovali i snímky české metropole. "Prahu jsme si vybrali proto, že je to velmi pěkné město. Z družice je zřetelně vidět jeho Staré město a také Hrad." Družice Ikonos se ve vesmíru pohybuje rychlostí 8 km na sekundu. Průlet nad Českem jí trvá přibližně 40 sekund.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme