Snížení daní pro bohaté, omezení péče pro chudé. Republikáni představili plán na zrušení Obamacare

Američtí republikánští senátoři představili svůj plán na zrušení zákona o zdravotní péči známého pod názvem Obamacare. Vláda Baracka Obamy jím otevřela cestu ke zdravotnímu pojištění miliónům Američanů.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Proti návrhu na zrušení Obamacare před kanceláří republikánského lídra v senátu protestovaly desítky lidí včetně invalidů. Více než 40 z nich policie pozatýkala. | Zdroj: Reuters

O novém návrhu zákona o zdravotní péči by senátoři měli hlasovat zřejmě příští týden. Prezident Donald Trump ho podpořil na twitteru. Plán ale mezi republikány nemá jednoznačnou podporu.

Nejméně čtyři republikánští senátoři, včetně bývalého kandidáta na prezidenta Teda Cruze, mají k novému plánu výhrady a v současné podobě pro něj odmítají hlasovat. Pokud má zákon komorou projít, můžou ho odmítnout maximálně dva republikánští zákonodárci.

Návrh počítá se seškrtáním daní pro movité Američany, pojišťovny a farmaceutické firmy. Zároveň chce zásadně omezit program Medicaid, který zajišťuje péči chudým lidem a seniorům.

Demokraté v čele se senátorem Chuckem Schumerem návrh označili za „krutý", na facebooku ho odsoudil i bývalý prezident Barack Obama.

Proti návrhu před kanceláří republikánského lídra v Senátu protestovaly desítky lidí včetně invalidů. Více než 40 z nich policie pozatýkala.

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme