Snowden prý nabízí Německu svědectví o odposlouchávání kancléřky Merkelové

Edward Snowden, který odhalil postup amerických tajných služeb při sledování milionů lidí, by mohl pomoct německým vyšetřovatelům v případu odposlouchání telefonu kancléřky Angely Merkelové. Je prý ochoten poskytnout německým právním orgánům svá svědectví. Bývalý zaměstnanec amerických tajných služeb v létě získal politický azyl v Rusku, kde také dnes poprvé šel do práce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plakát podporující Edwarda Snowdena, vyvěšený v Hongkongu | Zdroj: Reuters

Kdo je zaměstnavatelem Edwarda Snowdena v Rusku, je zatím tajemstvím. V médiích se ale spekuluje, že by to mohla být sociální síť vKontaktě, která je v Rusku jednou z nejpopulárnějších na seznamování, informace a podobně.

Spekuluje se, že Snowden by tam mohl pracovat jako programátor a zabývat se ochranou údajů ruských uživatelů této sociální sítě. Ani Američan a ani zástupci vKontaktě to ale nepotvrdili. Snowden nicméně už naznačil, že pracovat chce, protože výdaje na jeho právníky jsou enormní.

Přehrát

00:00 / 00:00

Edward Snowden, který začal v Rusku pracovat, prý bude svědčit v kauze odposlechů Merkelové. Podrobnosti od moskevského zpravodaje Martina Dorazína

Ruská média informovala, že bývalý zaměstnanec CIA v Rusku hodně cestuje, seznamuje se zemí, s kulturou, historií, studuje i ruštinu. Poslední zprávy mluví o tom, že se Snowden v těchto dnech pohybuje v Moskvě.

Tam se také ve čtvrtek setkal s poslancem spolkového sněmu Hansem Christianem Stroebelem. Ten jako první oznámil, že bývalý zaměstnanec CIA by mohl spolupracovat s německými úřady v souvislosti s kauzou odposlouchávání kancléřky Merkelové.

Německý poslanec televizi Euronews řekl, že mu Snowden předal dopis pro německé orgány. „Snowden dal najevo, že ví toho hodně. Přes to, že mu americká NSA zablokovala možnost cestování, je ochoten přijít do Německa,“ řekl Stroebele televizi.

Podle některých informací Snowden na svém účtu na Twitteru uvádí, že by přistoupil na určitou dohodu s německými vyšetřovateli nebo německým státem, který by mu mohl nabídnout politický azyl. Opět tam prý také naznačuje, že potřebuje peníze, aby mohl platit své právníky.

Martin Dorazín, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme