Snowden se ukrývá v Hongkongu. Americké úřady ho zatím neobvinily

Americká vláda tajně sleduje miliony lidí na internetu. S touto informací přišel bývalý technik CIA Edward Snowden. Skutečnosti o vládním špiclování sdělil britskému listu Guardian a americkému Washington Post. Za to mu údajně hrozí mnoho let vězení. Snowden se už třetí týden skrývá v Hong Kongu. K činu ho prý vedla snaha chránit základní svobody lidí na celém světě.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Identitu Edwarda Snowdena, který vyzradil tajné sledování lidí v rámci amerického protiteroristického programu, zveřejnil deník The Guardian

Identitu Edwarda Snowdena, který vyzradil tajné sledování lidí v rámci amerického protiteroristického programu, zveřejnil deník The Guardian | Foto: Repro: Český rozhlas

Bývalý technik amerických zpravodajských služeb přiznal, že právě on předal tisku informace o přísně tajné protiteroristické operaci Národní agentury pro bezpečnost a úřadu FBI.

V rámci takzvaného programu Prism mají zpravodajci přímý přístup do hlavních serverů devíti velkých internetových společností - včetně Googlu, Microsoftu, Yahoo nebo Facebooku. A mohou tak sledovat komunikaci, která se odehrává na webu:

Přehrát

00:00 / 00:00

O kauze Edward Snowdena mluvil na Radiožurnálu profesor historie a mezinárodních vztahů na Bostonské univerzitě Igor Lukeš

„Jakýkoli analytik se může kdykoli zaměřit na kohokoliv,“ tvrdí devětadvacetiletý Edward Snowden, který se teď údajně skrývá v Hongkongu - a má údajně zájem o azyl na Islandu. Svoji totožnost odhalil několik dnů poté, co jeho výpověď zveřejnily listy Washington Post a londýnský Guardian.

Podle amerických úřadů je zmíněný program Prism zaměřen na cizince mimo Spojené státy podezřelé z terorismu nebo špionáže. Je prý zcela legální, pod kontrolou soudů a Kongresu - a monitoruje internetovou komunikaci bez konkrétních jmen uživatelů.

„Aféra teprve začíná, ale už teď je vidět, že bude jiná než předchozí, byť v nich také šlo o nelegální nakládání s tajnými informacemi. Zásadní rozdíl je v tom, že program Prism podporuje Bílý dům, obě strany v Kongresu. Schvalují ho soudy a stojí za ním všechny zpravodajské služby, ale i velké firmy,“ tvrdí Igor Lukeš, profesor mezinárodních vztahů z Bostonské univerzity, a pokračuje:

„Proti nim stojí jediný člověk, kterého ale už začínají podporovat důležité osobnosti, které s ním sdílejí pocit, že se blížíme k situaci, kdy zanikne jakékoli soukromí. A mohla by vzniknout zajímavá celonárodní diskuse o hranicích takzvaného boje proti terorismu.“

Sledovány byly i telefonní hovory

Vyšlo již také najevo, že americká bezpečnostní služba shromáždila se svolením soudu i miliony údajů o telefonických hovorech Američanů. „Americká veřejnost je celkem přirozeně víc rozhořčená, když jsou tyto operace zaměřeny na americké občany, než když jsou zaměřeny na občany jiných zemí. Ale tento svět je globální a i v zániku soukromí jsou všichni na stejné lodi,“ podotýká Lukeš.

O tom, že Edwards porušil americké zákony, podle něj není pochyb. „Obzvlášť když se v rozhovoru ke všemu přiznává a říká, že to udělal proto, aby inicioval konverzaci o etických aspektech boje proti terorismu,“ dodává historik.

Americké úřady zatím Snowdena oficiálně neobvinily. Národní bezpečnostní agentura pověřená elektronickým sledováním už ale požádala ministerstvo spravedlnosti, aby zahájilo vyšetřování případu. Výše trestu, který Snowdenovi hrozí, bude záležet na konkrétním znění obvinění.

Prezident USA Barack Obama utajovaný program Prism obhajuje. Podle něj boj proti terorismu nutně znamená určitá omezení osobní svobody. Vláda podle Obamy dodržela všechny zákony a postupovala s vědomím příslušných výborů Kongresu a soudů. Z celé kauzy se však už stalo hodně výbušné politické téma a řada kongresmanů se ozvala s tím, že o všem věděla jen část výboru pro zpravodajství, což je podle nich špatně.

Nejhledanější muž současnosti Edward Snowden je už třetí týden v Hongkongu. Kde se ale v sedmimilionovém městě přesně skrývá, není jasné. Po jeho úkrytu pátrají zahraniční i čínští novináři a pravděpodobně nejen ti. Snowden se vyhýbá mediální publicitě. Jak řekl v posledním z rozhovorů pro Guardian, nechce být v centru zájmu, protože zpráva není o něm, ale o tom, co dělá americká vláda.

V Hongkongu nepotřebují komiksové hrdiny, aby se jim proháněli městem. Mají své pavoučí muže | Foto: Robert Mikoláš

Novináři nyní obléhají hongkongský hotel W. Právě v jednom z jeho pokojů v 19. patře totiž bývalý technik CIA natočil poslední rozhovor. V hotelu ale registrován není. V Hongkongu je však prý už od 20. května. Jak uvedl právě v interview pro Guardian, přebývá nedaleko amerického konzulátu.

Ze svého úkrytu prý vyšel na veřejnost za poslední tři týdny třikrát nebo čtyřikrát. Většinu času tráví zavřený v utěsněném pokoji. S dalšími novináři, vyjma reportéra Guardiinu, se prý setkávat nechce. Média podle něj totiž ráda personalizují politické debaty a americká vláda se z něj jejich prostřednictvím bude snažit udělat zločince.

Tím prý ale Snowden není. Je údajně jen občanem, který se nejlepší tajné službě světa postavil. Ať je Snowden v Hongkongu kdekoliv, snaží se teď prý dostat do některé z bezpečných zemí, jako je například Island. Než se mu to ale podaří, pro jistotu vzkazuje hongkongské vládě, že toto město je demokratickým místem.

Vít Pohanka, Martin Křížek, Kateřina Procházková, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme