Šňůra koncertů Live Earth vyvrcholila v USA a Riu

Live Earth, gigantická kampaň proti globálnímu oteplování ve formě koncertů světových hvězd, postupně zasáhla všechny kontinenty. Série koncertů začala v australském Sydney a japonském Tokiu, postupně se pak přidávaly další světové metropole. Šňůra skončila na americkém kontinentě - dva koncerty tam hostily Spojené státy, jeden brazilské Rio de Janeiro.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Live Earth v New Jersey (Kelly Clarkson) | Foto: AFP

Prostřednictvím televize a internetu sledovaly Live Earth miliony lidí. Na stadionech byl zájem o akci různý. Více než šedesát tisíc lidí se do londýnského Wembley přišlo podívat na Madonnu nebo skupinu Genesis, hudební přehlídka tam trvala celých devět hodin.

V jihoafrickém Johannesburgu naproti tomu shlédlo koncert pouze dva tisíce diváků, zklamaní zůstali i pořadatelé hudební show v německém Hamburku, kde se také nepodařilo stadion zaplnit. Speciální představení odehrála na britské stanici v Antarktidě i kapela složená z britských polárníků.

Jeden ze dvou hlavních iniciátorů akce, bývalý americký viceprezident Al Gore, byl hvězdou washingtonského koncertu a prostřednictvím telemostu vystoupil i v ostatních metropolích. Účastníky koncertů nabádal, aby se připojili k závazku ekologicky přívětivého života a vyvíjeli tlak na své vlády, aby se chovaly zodpovědně.

Kritici však pořadatelům vyčítají, že si nestanovili dosažitelné cíle, nemluvě o tom, že právě rockové hvězdy mají malou autoritu k výzvám po změně životního stylu. "Je to pokrytecké, cestovat letadly po celém světě na koncertních turné a potom vyzývat fanoušky, aby snížili emise oxidu uhličitého," citovala kritiky série koncertů Live Earth veřejnoprávní BBC.

Název Live Earth odkazuje na podobné celosvětové benefiční akce Live Aid z roku 1985 na pomoc hladovějícím dětem v Africe a Live 8 z roku 2005 na boj s globální chudobou. Pořadatelé si od obří show slibují, že přispěje k snižování emisí oxidu uhličitého či většímu používání recyklovaného zboží. Výnosy ze vstupného mají jít na distribuci šetrných žárovek a další opatření, která převýší emise skleníkových plynů z koncertů.

Martin Hromádka, Vít Pohanka, Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme