Šňůra koncertů Live Earth vyvrcholila v USA a Riu

Live Earth, gigantická kampaň proti globálnímu oteplování ve formě koncertů světových hvězd, postupně zasáhla všechny kontinenty. Série koncertů začala v australském Sydney a japonském Tokiu, postupně se pak přidávaly další světové metropole. Šňůra skončila na americkém kontinentě - dva koncerty tam hostily Spojené státy, jeden brazilské Rio de Janeiro.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Live Earth v New Jersey (Kelly Clarkson)

Live Earth v New Jersey (Kelly Clarkson) | Foto: AFP

Prostřednictvím televize a internetu sledovaly Live Earth miliony lidí. Na stadionech byl zájem o akci různý. Více než šedesát tisíc lidí se do londýnského Wembley přišlo podívat na Madonnu nebo skupinu Genesis, hudební přehlídka tam trvala celých devět hodin.

V jihoafrickém Johannesburgu naproti tomu shlédlo koncert pouze dva tisíce diváků, zklamaní zůstali i pořadatelé hudební show v německém Hamburku, kde se také nepodařilo stadion zaplnit. Speciální představení odehrála na britské stanici v Antarktidě i kapela složená z britských polárníků.

Jeden ze dvou hlavních iniciátorů akce, bývalý americký viceprezident Al Gore, byl hvězdou washingtonského koncertu a prostřednictvím telemostu vystoupil i v ostatních metropolích. Účastníky koncertů nabádal, aby se připojili k závazku ekologicky přívětivého života a vyvíjeli tlak na své vlády, aby se chovaly zodpovědně.

Kritici však pořadatelům vyčítají, že si nestanovili dosažitelné cíle, nemluvě o tom, že právě rockové hvězdy mají malou autoritu k výzvám po změně životního stylu. "Je to pokrytecké, cestovat letadly po celém světě na koncertních turné a potom vyzývat fanoušky, aby snížili emise oxidu uhličitého," citovala kritiky série koncertů Live Earth veřejnoprávní BBC.

Název Live Earth odkazuje na podobné celosvětové benefiční akce Live Aid z roku 1985 na pomoc hladovějícím dětem v Africe a Live 8 z roku 2005 na boj s globální chudobou. Pořadatelé si od obří show slibují, že přispěje k snižování emisí oxidu uhličitého či většímu používání recyklovaného zboží. Výnosy ze vstupného mají jít na distribuci šetrných žárovek a další opatření, která převýší emise skleníkových plynů z koncertů.

Martin Hromádka, Vít Pohanka, Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme