Sobotka: Země bez eura nesmí v Evropské unii zůstat stranou

Debata o vícerychlostní Evropě nesmí podle premiéra Bohuslava Sobotky z ČSSD vést k diskriminaci států neplatících eurem. Šéf české vlády zároveň zdůraznil, že klíčová rozhodnutí musí osmadvacítka přijímat za souhlasu všech členských států. Sobotka to prohlásil na mezinárodní konferenci Globsec v Bratislavě.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exremiér Bohuslav Sobotka z ČSSD | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Nechtěl bych, aby se vytvářely instituce eurozóny, které budou mít vliv na fungování celé Evropské unie, aniž by na to měly vliv země, které eurem neplatí," řekl český předseda vlády.

Do přijetí do vícerychlostní Evropy by pro všechny státy měla podle Bohuslava Sobotky platit stejná transparentní pravidla.

Premiér ale zároveň připustil, že debata o přijetí eura se bude muset v Česku zintenzivnit. Česká republika se ale podle něj ještě před vstupem do eurozóny potřebuje vyrovnat platové úrovni západních zemí jako je Německo nebo Rakousko.

„Vnímáme diskusi, která se týká vícerychlostní Evropy, ale současně vidíme určitá rizika. Jako země, která zatím neplatí eurem, bychom si přáli, aby klíčová rozhodnutí, která se budou týkat rozhodnutí Evropy, se stále odehrávala u stolu, kde bude sedět všech 27 členských zemí," uvedl Sobotka.

Český premiér se v debatě vyslovil pro stanovení transparentních pravidel pro připojení každé z členských zemí EU do projektu vícerychlostní Evropy.

Novinářům Sobotka později řekl, že již v současnosti fungují v EU nejméně dvě rychlosti, a to schengenský prostor volného pohybu osob a eurozóny, jejímiž členy nejsou všechny členské země EU.

Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme