‚Špinavá snaha vyvolat povyk.‘ Moskva se ohradila vůči slovům starosty Prahy 6 o Koněvově soše

Ruské ministerstvo zahraničí se ohradilo proti vyjádření starosty Prahy 6 Ondřeje Koláře (TOP 09). Ten uvedl, že za odstranění pražské sochy maršála Ivana Koněva nese vinu Moskva.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Socha maršála Koněva zmizela z náměstí Interbrigády v dubnu | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Mluvčí ruské diplomacie Maria Zacharovová namítla, že ruská ambasáda nemohla přesunout sochu na svoji zahradu. Její umístění prý regulují právní normy.

Za takové provokace se musí nést odpovědnost, reaguje Rusko na vyhoštění svých diplomatů

Číst článek

„Kdyby Rusko nerozjelo to, co rozjelo prostřednictvím svojí pražské ambasády, tak tam, myslím si, ta socha stojí dodnes,“ řekl Kolář minulý týden serveru Info.cz..

Zacharovová vyjádření označila za špinavou snahu vyvolat povyk.

Ruské ministerstvo zahraničí tak reaguje v době, kdy se mezi Prahou a Moskvou jedná o zahájení konzultací. Ty předpokládá Smlouva o přátelských vztazích a spolupráci z roku 1993.

Rusko viní Česko z jejího porušení právě kvůli odstranění sochy maršála Ivana Koněva. Pomník muže, který se podílel na osvobození Prahy od nacistů, ale i na krvavém potlačení protikomunistického povstání v Maďarsku v roce 1956, odstranila radnice Prahy 6 začátkem dubna.

Hlavní ruský vyšetřovací úřad kvůli tomu vede trestní stíhání.

Ivana Milenkovičová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme