Socha 'krvavého Felixe' se možná vrátí na náměstí Ljubjanka. Moskvané nejsou proti

Socha šéfa sovětské tajné policie NKVD Felixe Dzeržinského se možná vrátí na svůj podstavec před budovou bývalé sovětské tajné služby NKVD na moskevské Ljubjance. Jak ukázaly průzkumy, většina Moskvanů není proti. Debatuje se také o návratu obrovské sochy knížete Vladimíra.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Socha takzvaného železného Felixe dnes stojí v parku Muzeon v centru Moskvy

Socha takzvaného železného Felixe dnes stojí v parku Muzeon v centru Moskvy | Foto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0

Návrat pomníku takzvaného krvavého Felixe na své původní místo navrhla Komunistická strana Ruské federace.

Strana shromáždila asi 150 tisíc podpisů, aby mohla vyvolat referendum o navracení pomníku před budovu KGB na Ljubjanku, odkud byl odstraněn v roce 1991 po srpnovém pokusu neostalinistů o státní převrat. Od té doby odpočíval v parku Muzeon v centru Moskvy u Treťjakovské galerie.

Z výsledků průzkumu nezávislého sociologického centra Levada Center vyplývá, že 51 procent Moskvanů podporuje navrácení sochy. Svůj názor zdůvodňují tím, že ať už byl Dzeržinský jakýkoli, je to podle nich pomník epochy Ruska, které se nelze zříci.

V průzkumu 29 procent lidí hodnotí osobu Felixe Dzeržinského jako významného politika, více než jedna pětina respondentů ho považuje za představitele komunistického režimu, který udělal mnoho dobrého.

Pomník původně stál před budovou KGB na Ljubjance (archivní foto z roku 1966) | Foto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0

V Moskvě se hodně debatuje také o jiném pomníku – o obří soše knížete Vladimíra, která má stát před budovou Lomonosovovy univerzity.

Obrovská socha má podle 64 procent lidí stát na Vrabčích horách před hlavním centrem univerzity, kde stojí oblíbená vyhlídková terasa.

Vyvýšených míst v Moskvě ale příliš mnoho není, spousta odborníků z řad architektů se tak proti tomuto umístění staví. Více než 30metrový kolos by totiž narušil panorama Moskvy a znehodnotil celý areál univerzity, který je z architektonického hlediska cenný.

Moskevská radnice proto nyní pro umístění sochy knížete Vladímíra hledá vhodnější místo.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme