Socha Kolumba se na podstavec v mexické metropoli nevrátí. Nahradí ho žena z předhispánské kultury

Sochu Kryštofa Kolumba na hlavní třídě v mexické metropoli nahradí replika sochy z předhispánské doby, která zobrazuje mladou ženu z domorodého národa Huastéků. Oznámila to v úterý tamní starostka Claudia Sheinbaumová. Ta už minulý měsíc uvedla, že socha mořeplavce se na své místo nevrátí. Dosud město vybíralo, která socha Kolumba nahradí, informoval server BBC Mundo.

Mexiko City Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

I podstavec bez sochy Kryštofa Kolumba se stal několikrát terčem útoků, byl posprejován a konaly se u něj demonstrace domorodých žen | Foto: Luis Cortes | Zdroj: Reuters

„Naše město symbolicky věnuje tento tak důležitý prostor domorodým ženám. Právě ony byly totiž v historii země nejvíce diskriminovány,“ uvedla Sheinbaumová, která se před třemi lety stala první zvolenou ženou v nejvyšším úřadu mexické metropole.

Kolumbus, Davis, Wickham a další. V USA mizí sochy, přejmenovat by se měly i některé základny

Číst článek

Starostka oznámila rozhodnutí o nové soše v den, na který připadá výročí prvního doplutí Kolumba do Ameriky.

A zatímco Španělsko 12. říjen slaví jako svátek připomínající zlatou éru jeho historie, která ale byla spojená s kolonialismem, v Americe si tento den připomínají jako Den rasy, Den respektu ke kulturní rozmanitosti či Den domorodého odporu.

Kolumbova socha, kterou vytvořil ve druhé polovině 19. století francouzský sochař Charles Cordier, byla z podstavce na památníku na hlavní třídě Paseo de la Reforma odvezena loni s tím, že bude renovována.

Mnichovská socha Julie by mohla mít společnost. Radní chce kvůli vyváženosti přidat i muže

Číst článek

Úřady ji odstranily jen dva dny před 12. říjnem, protože se obávaly, že demonstranti sochu zničí či strhnou. I podstavec bez Kolumba se ale pak stal několikrát terčem útoků, byl posprejován a konaly se u něj demonstrace domorodých žen. Vznikla však i petice za vrácení sochy Kolumba na podstavec, kterou podpořil i mexický exprezident Felipe Calderón.

Kolumba měla původně nahradit obří hlava domorodé ženy, zvaná Tlali, kterou měl vytvořit sochař Pedro Reyes a která měla připomínat i obří sochy hlav Olméků. Proti tomuto návrhu se ale vzedmula vlna kritika, mimo jiné proto, že Reyes je běloch, tedy nepatří k domorodému etniku.

Nakonec se město rozhodlo pro repliku sochy, která byla nalezena na začátku letošního roku v obci Hidalgo Amajac ve státě Veracruz na jihu Mexika. Socha je nyní v národním muzeu antropologie v mexické metropoli a zobrazuje ženu, pravděpodobně z vládnoucí vrstvy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme