Polští aktivisté oblékají sochám trička, snaží se tak upozornit na porušování ústavy

Na více než 180 sochách v celém Polsku se objevila trička s nápisem ‚Ústava‘. Občanské sdružení Výbor na obranu demokracie tak protestuje proti porušování ústavy polskými politiky. Kritizují například změny, kterými konzervativní strana Právo a spravedlnost podřídila soudní moc vládě.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Socha oblečená do trička s nápisem 'Ústava' | Zdroj: Reuters

„Pomník nebo socha nemůže být důležitější než dodržování základních zákonů státu,“ myslí si Malgorzata Mareninová z organizace Stop stereotypům ve středopolském městě Kielce. Právě tam byla zatím poslední akce Výboru na obranu demokracie.

Tričko s nápisem ‚Ústava‘ navlékli na sochu divokého prasete v centru města. Už předtím se trička objevila třeba na pomnících Mikuláše Koperníka, Fryderyka Chopina nebo i zesnulého prezidenta Kaczyńského.

Anna Rybakiewiczová z Výboru na obranu demokracie považuje natahování triček s upozorněním na porušování ústavy v Polsku za happening. Policie to ale vyšetřuje jako trestný čin vandalismu. 

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme