Socha Svatopluka se možná bude z Bratislavského hradu stěhovat

Kontroverzní jezdecká socha Svatopluka na Bratislavském hradě se nejspíš bude stěhovat. Šéfovi parlamentu Richardu Sulíkovi to doporučila komise expertů. Sochu knížete Svatopluka odhalil v červnu těsně před volbami bývalý premiér Robert Fico. Umělcům i části veřejnosti se nelíbí ani socha, ani její autor.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bratislava | Foto: Ľubomír Smatana

Minulá vláda svěřila prestižní zakázku Jánu Kulichovi. Ten byl výrazným umělcem za normalizace a zabýval se hlavně sochami úderníků a rudoarmějců. Nový šéf parlamentu Sulík tak pověřil skupinu odborníků, aby mu pomohli vyřešit nerudovskou otázku ‘kam s ním‘.

Experti navrhují tři možnosti řešení. Tou první je přemístit sochu z čestného nádvoří na jiné místo hradu a odstranit historické chyby, kterých je na soše řada.

Druhou možností je dát ji do muzea, aby vypovídala o historickém inženýrství Roberta Fica. Tou třetí je vrátit jí autorovi a vypsat soutěž na nového lepšího Svatopluka.

Předseda parlamentu Richard Sulík řekl, že si názor komise promyslí, ale soutěž na novou sochu určitě vypisovat nebude.

Vojtěch Berger, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme