Socha svobody slaví 120 let

V New Yorku dnes oslaví 120. výročí symbolu Ameriky Sochy svobody. Z historie víme, že sochu darovala mladé svobodné Americe Francie, ale peníze se na ní vybíraly i ve Spojených státech.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Socha Svobody - symbol New Yorku i Spojených států

Socha Svobody - symbol New Yorku i Spojených států | Foto: Milan Kopp

Socha svobody je stále v dobrém stavu. Novou pozlacenou pochodeň už socha dostala před devadesáti lety. Ale před dvaceti lety, když ji bylo skoro 100 let, prošla asi nejdražší kosmetikou v historii. Tvář a celý plášť sochy tvoří měděné pláty, proto má tu charakteristickou zelenou barvu.

Detroitská firma CryoTech tehdy na Soše svobody postupně sundala všech 350 měděných dílů a restaurovala je. Celá operace tehdy stála 62 miliónů dolarů. Největším problémem byla koroze mezi mědí a upevňovacími železnými hřeby a sponami. Ale sochu se podařilo restaurovat profesionálně, má vevnitř i výtah a klimatizaci a hlavně všechny díly jsou teď už dobře konzervované.

Už v 60. letech teroristé napojení na komunistickou Kubu se snažili na sochu zaútočit. Kvůli teroristickým útokům 11. září 2001 byla Socha svobody dlouho uzavřená. Ostrůvek, na němž je umístěná, se znovu otevřel až o prázdninách v roce 2004. Ale když se tam teď chcete dostat, musíte projít skoro stejnou bezpečnostní kontrolou jako na letištích.

A hlavně na ostrově dodnes chybí hlavní atrakce, a to výstup do koruny Sochy svobody, kam se vešlo až 30 lidí. Z výšky srovnatelné s 15 patrovým domem byl hezký výhled kolem. V americkém Kongresu je teď návrh, aby se vnitřek sochy a koruna zas zpřístupnily. Ovšem vedení amerických národních parků a památek je naopak proti.

Přesto se ostrůvek se Sochou svobody vyplatí navštívit. Sám Ostrov svobody zas takovým zážitkem není, ale při plavbě lodí je nádherný výhled na panorama mrakodrapů New Yorku. Ale hlavně je součástí cesty i návštěva Ellis Islandu, kde je velice působivé muzeum přistěhovalectví. Musíte ovšem počítat s velkými frontami na všechno, New York je prostě turisticky atraktivní.

Přesto existuje způsob, jak kolem Sochy svobody projet lodí bez front. Mezi nejjižnější částí Manhattanu a ostrova Staten Islandu totiž jezdí trajekt. Je zadarmo, ale hlavně pluje k ostrůvku docela blízko. A na majestátní Sochu svobody je tak lepší pohled než z ostrůvku. Úplně stejný jako měly desetitisíce přistěhovalců z Evropy. Je to opravdu silný dojem. Mimochodem, právě to přimělo Antonína Dvořáka k napsání Novosvětské.

Alexandr Pícha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme