Socialisté vyhráli první kolo regionálních voleb ve Francii

Ve Francii vyhráli první kolo regionálních voleb opoziční socialisté. Získali přes 29 procent hlasů. Svaz pro lidové hnutí prezidenta Nicolase Sarkozyho zaostal o tři procenta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nicolas Sarkozy a manželkou u voleb | Zdroj: ČTK

Desetiprocentní hranici ještě překročila zelená strana Evropa ekologie a krajně pravicová Národní fronta, kterou vede Jean-Marie Le Pen.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výsledky francouzských regionálních voleb shrnul ve vysílání Rádia Česko zpravodaj ČRo Jan Pokorný

První kolo regionálních voleb však poznamenala rekordně nízká účast voličů. Do volebních místností jich přišla jen necelá polovina.

Analytici to vysvětlují tím, že od roku 2007 to byly už páté volby. Také ekonomická krize odradila voliče od politiky.

Před druhým kolem politici mobilizují Francouze k větší účasti. Prezident Nicolas Sarkozy oznámil, že je třeba bojovat až do konce. Vyzval spolustraníky, aby se zaměřili na zvýšení volební účasti příští neděli. Mají také silně prezentovat ekologické závazky vlády.

I to je součást taktiky s vědomím toho, že strana Evropa ekologie skončila v regionálních volbách třetí. Sarkozy také upozorňuje voliče krajné pravicové Národní fronty, že volit Le Pena znamená v důsledku volit socialisty.

Nicméně představitelé Svazu pro lidové hnutí opakují i po prvním kole voleb, že tyto volby mají regionální, nikoliv celostátní souvislosti. Naopak předsedkyně Socialistické strany Martine Aubryová soudí, že voliči dali Nicolasi Sarkozymu jasný vzkaz.

Jan Pokorný, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme